Na naszej witrynie stosujemy pliki cookies, które wysyłamy w celu dostosowywania treści i ułatwiania Państwu nawigacji. Można w używanej przeglądarce zmienić ustawienia dotyczące cookies i je zablokować. Więcej informacji na stronie "Polityka prywatności".
jesteś tu:strona głównakatalogi TUIHiszpaniaFuerteventura Aloe ClubInformacje o regionie
Biuro Podróży TU I TAM - TUI Centrum Podróży pełna oferta TUI Poland, TUI Deutschland, TUI Cars, TUI Ferienhaus last  minute z wylotami z Niemiec hotele, transfery, wycieczki i samochody z wyszukiwarki Bedsonline luksusowe hotele z katalogów Airtours hotele z sieci RIU oferty Business Travel Club obozy i kolonie krajowe i zagraniczne z oferty Almaturu najlepsze wycieczki objazdowe po Włoszech z oferty Mediterraneum oferty onholidays, specjalistów od Bułgarii, Rumunii i Grecji Biuro Podróży TU I TAM - TUI Centrum Podróży
strona główna katalogi letnie i zimowe TUI last minute TUI bilety lotnicze golf forum TU I TAM wycieczki zapytaj o oferte
Ważna informacja
Biuro Podróży TU i TAM zakończyło działalność.
Domena "tuitam.pl" na sprzedaż.
Kontakt: tel. 607 176336 lub email jagodaraczkowiak@gmail.com
 
forum dyskusyjne
strona główna
przepisy wjazdowe
prognoza pogody
pola golfowe
informacje o regionie
klimat i pogoda
sprzęt sportowy
najlepsze plaże
informacje o miejscu
poczytaj i wpisz
zaloguj się

Hiszpania/Fuerteventura - opis


Wiecz(trz)na wiosna na plażach marzeń

"Fuerte ventura" znaczy po hiszpańsku "moc szczęścia". Ta rajska wyspa leży zaledwie 100 km od afrykańskiego wybrzeża. Kilometrowej długości żółte, saharyjskie wydmy i plaże oraz krystalicznie czysta woda zapewniają doskonały urlop dla miłośników kąpieli i sportów wodnych. Pełen relaks i brązowa opalenizna są tu gwarantowane przez cały rok. W głębi lądu znajdziecie przepiękne i zaskakujące krajobrazy, wspaniałe góry i ukryte wśród nich małe wioski.

Kiedy ląduje się na Fuerteventurze, pierwsze uczucia są dosyć mieszane. Żadnego drzewa, kilka krzewów, księżycowe krajobrazy - czy tak wyobrażaliście sobie miejsce wymarzonego urlopu? Fuerteventura, wyraźnie różniąca się od pozostałych Wysp Kanaryjskich, wymaga głębszego poznania. W zamian oferuje serdeczność mieszkańców, piękną pogodę przez cały rok, doskonałą kuchnię.

Powstała zupełnie inaczej niż Teneryfa, Gran Canaria, Lanzarote, La Gomera, La Palma i El Hiero. Wszystkie te wyspy to efekt erupcji wulkanicznej. Fuerteventura natomiast została "wyciśnięta" z dna Atlantyku przed ponad 20 milionami lat. Dopiero później pojawiły się kratery wypluwające lawę, która nadała ostateczny kształt temu skrawkowi ziemi.

W upalne dni ulgę przynosi wiatr, który przywiewa na wyspę piasek z... Sahary. W ten sposób wzdłuż wschodniego wybrzeża wciąż powstają nowe plaże.
Wnętrze wyspy - na pierwszy rzut oka nieprzyjaznej człowiekowi - zdecydowanie zyskuje przy bliższym poznaniu. Kto lubi atmosferę nieznanych wiosek i miasteczek, ten bez wątpienia zachwyci się spokojem panującym w głębi wyspy. Czas płynie tu spokojnie, a życie jest proste i nieskomplikowane. Zupełnie inne atrakcje proponuje zachodnie wybrzeże - niesamowite formacje skalne, urwiste skalne zbocza i burzliwy ocean. Po krótkim pobycie na pewno dojdą Państwo do wniosku, że Fuerteventura jest naprawdę wyjątkowa.
Informacje praktyczne

Banki i waluta
W centrum każdej miejscowości wypoczynkowej znajdą Państwo banki. W dni robocze czynne one są od 9.00 do 14.00. Pieniądze można wymienić również w recepcji hotelowej. Zarówno banki, jak i recepcje doliczają prowizję przy wymianie waluty. Można też skorzystać z bankomatu i pobrać gotówkę za pomocą karty EC.
Jak w całej Hiszpanii, także tutaj walutą jest euro.

Czas lokalny
Zarówno latem, jak i zimą cofamy wskazówki zegarka o jedną godzinę.

Godziny otwarcia
Sklepy są czynne w dni robocze w godz. 10.00-13.00 i 17.00-20.00. W sobotnie popołudnia, w niedziele i święta sklepy są nieczynne. W ośrodkach turystycznych niektóre supermarkety, sklepy z pamiątkami i agencje wynajmu samochodów mają wydłużone godziny pracy.

Internet
Jandia: w centrum handlowym.
Morro Jable: Calle Nuestra Sra. del Carmen.
Costa Calma: w centrum handlowym Plaza Hapag Lloyd.

Napiwki
W restauracjach oraz taksówkach do ceny należy dodać 5-10% (minimum 1 euro). Pokojówkom w hotelach wręcza się ok. 3 euro na początku pobytu lub na zakończenie (w zależności od satysfakcji z ich pracy).

Poczta
Znaczki można kupić w wielu hotelach, w niektórych sklepach z pamiątkami i na poczcie.
Urzędy pocztowe (correo) czynne są od poniedziałku do soboty w godzinach 9.00-13.00. Listy i pocztówki można nadać również w recepcji hotelowej. Przesyłki są dostarczana w Europie w ciągu 6-7 dni.

Ambasada RP
28035 Madryt, Calle Guisando 23 bis,
tel. 00 34 91/3736605 (06)
fax. 00 34 91/3736624

Telefony
Rozmowy telefoniczne z pokoju łączone przez hotelową recepcję są bardzo drogie. Trzyminutowa rozmowa do Polski kosztuje ok. 5 euro. Tańsze jest korzystanie z automatów telefonicznych. Telefonując do Polski, należy wybrać najpierw numer kierunkowy 00 48, następnie numer kierunkowy miasta, bez poprzedzającego go zera i numer końcowy.

Woda pitna
Część wyspy zaopatrywana jest w wodę produkowaną poprzez odsolenie wody morskiej. Hotele Jandia Playa, Esquinzo Playa i Tres Islas mają własne urządzenia do uzdatniania wody. Nie zaleca się używania wody wodociągowej do picia (słonawy posmak). Lepiej kupować wodę mineralną.
Prosimy o oszczędzanie wody, ponieważ jej pozyskiwanie wymaga stosowania skomplikowanych i drogich technologii. Nadmierne zużycie wody stanowi także zagrożenie dla wilgotnych biotopów na Fuerteventurze.

Komunikacja autobusowa
Z Corralejo i Playa Jandia do Puerto del Rosario kilka razy dziennie kursuje autobus liniowy.
Z Morro Jable do Costa Calma można dojechać linią nr 5 (co godzinę).

Taksówki
Przejazd na własną rękę do Jandii kosztuje ok. 60 euro, do Corralejo ok. 25 eu.

Pomoc lekarska
Aby uzyskać zwrot kosztów leczenia za granicą, należy pamiętać o wzięciu rachunku, który przedstawią Państwo w towarzystwie ubezpieczeniowym po powrocie do kraju.

Apteki
Oznaczone są czerwonym lub zielonym krzyżem maltańskim.
W Costa Calma w centrum Monica Beach, w Jandii - w centrum handlowym i Morro Jable.
Godziny otwarcia: pn.-pt. 10.00-13.00 i 17.00-19.30. W soboty tylko przed południem.

Uwaga - słońce!
Warto przypomnieć kilka ważnych reguł dotyczących przebywania na słońcu:
Skórę należy stopniowo przyzwyczajać do silniejszego promieniowania.
Skórę nieprzyzwyczajoną do słońca należy okryć lekką odzieżą lub używać kremu z silnym filtrem przeciwsłonecznym.
Należy unikać słońca między 12.00 a 15.00.
Zawsze należy szukać cienia. W nim również można się opalić.

Ocean
Prosimy o zachowanie ostrożności podczas kąpieli. Ocean nie jest taki spokojny, jak się to na pierwszy rzut oka wydaje. Nie ma zacisznych zatok, więc pływa się na otwartych wodach Atlantyku! Pomiędzy Fuerteventurą a Lanzarote występują silne prądy podwodne, które mogą odebrać siły nawet wytrawnym pływakom. Dlatego najlepiej jest pływać równolegle do brzegu.
Na wschodnim wybrzeżu panują bardzo dobre warunki do kąpieli.

Tenis
Wynająć kort lub skorzystać z nauki gry w tenisa mogą Państwo w następujących hotelach i miejscowościach: Robinson Club Jandia Playa, Robinson Club Esquinzo Playa, Ośrodek tenisa Fuerteventura w Jandii, Faro de Jandia.

Golf
Na Fuerteventurze można zagrać w golfa wyłącznie w szkole golfowej La Pared. Oferuje ona początkującym i zaawansowanym kursy oraz treningi na nawierzchni ze sztucznej trawy. Szkoła dysponuje odpowiednio liczną kadrą trenerską oraz sprzętem.

Nurkowanie
Nurkowanie w wodach wokół Fuerteventury to wyjątkowe przeżycie. Na różnych głębokościach można podziwiać ok. 850 gatunków - od najmniejszych żyjątek do wielkich ryb. Tereny do nurkowania znajdują się częściowo pod ochroną i należą do najpiękniejszych w Europie.
Bliższych informacji na temat szkół nurkowania udzieli Państwu rezydent.

Windsurfing
W ośrodku w Costa Calma można wypożyczyć deski surfingowe, zaś w klubach Robinson Jandia Playa i Esquinzo Playa oraz w hotelu Los Gorriones zapisać się na kurs windsurfingu.

Wycieczki fakultatywne

Wycieczka objazdowa po wyspie
Podczas wycieczki zwiedzą Państwo m.in. kościół w Pajarze, którego krużganek wyróżnia się niespotykanymi nigdzie indziej na Kanarach napisami w kamieniu, wykazującymi ponoć ogromne podobieństwo do pisma Azteków. Mijając Dolinę Palm, dojadą Państwo do Betancurii. Dawna siedziba królów, a później także siedziba biskupów, cieszyła się niegdyś sporym znaczeniem. Dla osób zainteresowanych historią Betancuria nadal jest interesującym miejscem, choć dziś - jeśli spojrzeć na liczbę jej mieszkańców - przypomina raczej dużą wioskę.
W Casa Santa Maria, XVII-wiecznej posiadłości wiejskiej, przygotowaliśmy dla Państwa ciekawy pokaz wizualny. Przerwa na obiad w małej, idyllicznej miejscowości Antigua, gdzie znajduje się El Molino, najstarszy, odrestaurowany młyn na Fuerteventurze. Po obiedzie, mijając w drodze typowe, kanaryjskie wioski, udadzą się Państwo do Corralejo, które słynie z przepięknych krajobrazów wydmowych.

Wyspa i jej mieszkańcy
Na początek proponujemy zwiedzanie typowego gospodarstwa wiejskiego w pobliżu Mezque, gdzie będzie można spróbować smacznego sera koziego własnej produkcji. Podczas 20-minutowego spaceru dojdą Państwo do pustelni Virgen de la Pena - patronki wyspy. Wybudowana przez zdobywców wyspy samotnia stała się z biegiem czasu tematem wielu romantycznych legend. Przy kolejnym przystanku przekonają się Państwo, jak niewielka odległość dzieli Wyspy Kanaryjskie od Afryki: przy Madre del Agua z wszechobecnego tu pustynnego piasku wyrasta typowo afrykańska oaza - jedyna w swoim rodzaju na Fuerteventurze. Ponadto program przewiduje także zwiedzanie dawnej stolicy wyspy, Betancurii, gdzie znajduje się XVII-wieczna, odrestaurowana posiadłość wiejska Casa Santa Maria.

Lanzarote - wyspa wulkanów
Promem z Corralejo przeprawią się Państwo do Playa Blanca na wyspie Lanzarote. Tam będzie czekał autokar, który zabierze Państwa do parku narodowego Timanfaya ze słynnymi "ognistymi wzgórzami", które powstały na skutek aktywności wulkanów w XVIII wieku. W Islote de Hilario za pomocą kilku eksperymentów geotermicznych zaprezentowane zostaną Państwu zjawiska związane z wulkanami. Podczas wycieczki objazdowej po parku ujrzą Państwo fascynujący krajobraz wulkaniczny ze wszystkimi osobliwościami kształtów i kolorystyki. W zupełnie innej, lecz równie fascynującej scenerii będą Państwo mieli okazję spróbować miejscowego wina pochodzącego z regionu uprawy winorośli La Geria.
Następnie wyruszą Państwo na północ, przez Dolinę Tysiąca Palm, w której rośnie ponad 1000 okazałych drzew tego gatunku. Kolejny punkt programu to Monumento al Campesino, zaprojektowany przez Cesara Manrique, artystę, architekta i rzeźbiarza, który swoimi pracami w znaczny sposób wpłynął na obecny wygląd wyspy. Jego dziełem jest także Jameos del Agua, wulkaniczne podziemia z piękną restauracją w jednej z jaskiń.
Następnie wracają Państwo do portu w Playa Blanca, by przeprawić się na Fuerteventurę.
Uwaga: posiłki nie są wliczone w cenę wycieczki.

Wycieczka dla aktywnych - pieszo od wybrzeża do wybrzeża
Wyruszą Państwo z La Pared, by w ciągu dnia przejść najwęższy przesmyk Fuerteventury z parkiem Ecolico, na terenie którego rozmieszczonych jest 40 młynów. Drogami i ścieżkami pokonają Państwo wzgórza oraz tarasy wapienne i piaskowe, podziwiając masyw Betancurii, romantyczne skały i osobliwe, wielokolorowe formacje piaskowca.
W programie przewidziano piknik. Przewodnik udzieli Państwu wielu ciekawych informacji na temat fauny, flory i historii wyspy.
Stopień trudności: niski.
Czas marszu: ok. 3,5 godziny.
Uwaga: należy zabrać mocne buty, kapelusz i okulary przeciwsłoneczne oraz wodę do picia. Wycieczka z przewodnikiem niemieckojęzycznym.

 powrót
drukuj stronę wyślij link

  Szukasz informacji o ciekawych wyjazdach, nowościach, promocjach i ofertach "last minute"?
  Wpisz swój adres e-mail. Przyślemy Ci newsletter, a w nim coś naprawdę interesującego.

zapisz    wypisz
 strona 
 główna 
|
 last 
 minute 
|
przeloty
czarterowe
|
 rozkład 
 lotów 
|
rezerwacja
hotelu online
|
 podróże 
 z golfem 
|
polityka
prywatności
|
 regulamin 
 forum 
|
 mapa 
 serwisu 
|
 kontakt 


Biuro Podróży TU I TAMTU I TAM na Facebooku     TU I TAM na Twitterze© KR Public Relations 1998-2015 partner serwisu - FirmenDeutschland.de