Na naszej witrynie stosujemy pliki cookies, które wysyłamy w celu dostosowywania treści i ułatwiania Państwu nawigacji. Można w używanej przeglądarce zmienić ustawienia dotyczące cookies i je zablokować. Więcej informacji na stronie "Polityka prywatności".
jesteś tu:strona głównakatalogi TUI Kuba Varadero Melia VaraderoWskazówki
Biuro Podróży TU I TAM - TUI Centrum Podróży pełna oferta TUI Poland, TUI Deutschland, TUI Cars, TUI Ferienhaus last  minute z wylotami z Niemiec hotele, transfery, wycieczki i samochody z wyszukiwarki Bedsonline luksusowe hotele z katalogów Airtours hotele z sieci RIU oferty Business Travel Club obozy i kolonie krajowe i zagraniczne z oferty Almaturu najlepsze wycieczki objazdowe po Włoszech z oferty Mediterraneum oferty onholidays, specjalistów od Bułgarii, Rumunii i Grecji Biuro Podróży TU I TAM - TUI Centrum Podróży
strona główna katalogi letnie i zimowe TUI last minute TUI bilety lotnicze golf forum TU I TAM wycieczki zapytaj o oferte
Ważna informacja
Uprzejmie informujemy, że z powodu niezwykle ważnych spraw osobistych, zostaje zawieszony serwis internetowy Biura Podróży TU I TAM.
Przepraszamy.
 
forum dyskusyjne
strona główna
informacje o kraju
przepisy wjazdowe
wskazówki
nurkowanie
klimat i pogoda
informacje o miejscu
wycieczki lokalne
poczytaj i wpisz
zaloguj się

Kuba - wskazówki dla podróżnych

Waluta
Władze kubańskie podjęły decyzję o wycofaniu dolara amerykańskiego jako ważnego środka płatniczego i od 8 listopada 2004 zastępują go peso convertible (CUC). W związku z tym obecnie na wyspie funkcjonują dwie oficjalne waluty: peso niewymienialne (CUP), często określane jako "moneda nacional" albo jako "peso cubano", oraz peso wymienialne (CUC), oficjalnie nazywane "peso convertible", a potocznie nieraz określane jako "chavito". Stosunek wartości CUC do CUP wynosi: 1:24 przy sprzedaży i 1:25 przy zakupie.
Wartość CUC w stosunku do pozostałych walut kształtuje się w zależności od kursu dolara.
Wymieniając teraz dolary amerykańskie na peso CUC (po kursie 1:1) trzeba zapłacić 10% podatku.
Nadal bez podatku będzie można wymieniać na CUC euro, franki szwajcarskie, funty szterlingi i dolary kanadyjskie. Podatek nie będzie również pobierany przy płatnościach kartami kredytowymi (poza American Express i wydanymi przez Citibank - tu podatek wynosi 11%).

W związku z tym zalecamy, aby nie zabierać na Kubę dolarów ani wymienionych wyżej kart kredytowych. Najlepiej zabrać euro, które można wymienić we wszystkich kantorach, bankach, hotelach i niektórych sklepach.
Zagraniczni turyści przy wylocie z Kuby będą mogli na lotnisku wymienić CUC na inną walutę.

Za peso niewymienialne (CUP) trudno jest cokolwiek kupić w wolnej sprzedaży. Odwiedzający Kubę obcokrajowcy muszą nabywać większość towarów i usług (z wyjątkiem opłat za publiczny transport miejski i imprezy kulturalne oraz owoców i warzyw na targu) za peso wymienialne (CUC). W sklepach dewizowych należących do sieci handlowych takich jak Tiendas Panamericanas, Cubalse czy Palco ceny są średnio 2- lub 3-krotnie wyższe od polskich.
W regionach turystycznych (Varadero, Cayo Santa Maria, Cayo Largo, Cayo Coco, Cayo Guillermo, Playa Guardalavaca, Playa Esmeralda i Playa Pesquero) nadal można płacić euro.

Przykładowe ceny (przybliżone):
soft drink - od 1,25 CUC
kawa - od 1 CUC
piwo - od 1,50 CUC
butelka wina - od 8 CUC
koktail - od 3,50 CUC
przekąska - od 4 CUC
kolacja - od 12 CUC.

Napiwki
Jak wszędzie - są oczekiwane, ale nie ma obowiązku ich wręczania.

Uwaga: przy wylocie z Kuby należy na lotnisku uiścić opłatę wyjazdową w wysokości 25 CUC. Proszę mieć tę kwotę odliczoną.powrót
drukuj stronę wyślij link

  Szukasz informacji o ciekawych wyjazdach, nowościach, promocjach i ofertach "last minute"?
  Wpisz swój adres e-mail. Przyślemy Ci newsletter, a w nim coś naprawdę interesującego.

zapisz    wypisz
 strona 
 główna 
|
 last 
 minute 
|
przeloty
czarterowe
|
 rozkład 
 lotów 
|
rezerwacja
hotelu online
|
 podróże 
 z golfem 
|
polityka
prywatności
|
 regulamin 
 forum 
|
 mapa 
 serwisu 
|
 kontakt 


Biuro Podróży TU I TAMTU I TAM na Facebooku     TU I TAM na Twitterze© KR Public Relations 1998-2015 partner serwisu - FirmenDeutschland.de