Na naszej witrynie stosujemy pliki cookies, które wysyłamy w celu dostosowywania treści i ułatwiania Państwu nawigacji. Można w używanej przeglądarce zmienić ustawienia dotyczące cookies i je zablokować. Więcej informacji na stronie "Polityka prywatności".
jesteś tu:strona głównakatalogi TUI RPA Informacje o kraju
Biuro Podróży TU I TAM - TUI Centrum Podróży pełna oferta TUI Poland, TUI Deutschland, TUI Cars, TUI Ferienhaus last  minute z wylotami z Niemiec hotele, transfery, wycieczki i samochody z wyszukiwarki Bedsonline luksusowe hotele z katalogów Airtours hotele z sieci RIU oferty Business Travel Club obozy i kolonie krajowe i zagraniczne z oferty Almaturu najlepsze wycieczki objazdowe po Włoszech z oferty Mediterraneum oferty onholidays, specjalistów od Bułgarii, Rumunii i Grecji Biuro Podróży TU I TAM - TUI Centrum Podróży
strona główna katalogi letnie i zimowe TUI last minute TUI bilety lotnicze golf forum TU I TAM wycieczki zapytaj o oferte
Ważna informacja
Uprzejmie informujemy, że z powodu niezwykle ważnych spraw osobistych, zostaje zawieszony serwis internetowy Biura Podróży TU I TAM.
Przepraszamy.
 
forum dyskusyjne
strona główna
informacje o kraju
przepisy wjazdowe
prognoza pogody
zaloguj się

RPA - opis

Stolica: Pretoria.
Waluta: rand południowoafrykański (ZAR), 1 ZAR = 100 centów;
1 USD = 7,15 ZAR.
Język urzędowy: 11 języków, m. in. afrikaans i angielski.

Zasadniczo wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy, ale policja uznaje również polskie. Obowiązuje ruch lewostronny. Ubezpieczenia komunikacyjne są obowiązkowe. Uznawane są znane firmy ubezpieczeniowe działające na rynku międzynarodowym.

Największe zagrożenie epidemiologiczne stwarza AIDS. Odnotowuje się szybko rosnącą liczbę zachorowań na gruźlicę, w tym na odporne na leki odmiany MDR i XDR. Przypadki malarii odnotowuje się na północnym wschodzie kraju.
Dostęp do opieki medycznej jest dobry, chociaż w niektórych słabiej rozwiniętych regionach jej poziom nie jest najwyższy. Cena wizyty lekarskiej wynosi średnio 230 ZAR. Pobyt w szpitalu kosztuje dziennie 1000–2000 ZAR, ale nawet drobne zabiegi diagnostyczne lub chirurgiczne ze znieczuleniem kosztują znacznie więcej.

Zagrożenie przestępczością w RPA jest wysokie. Nie zaleca się przebywania i podróżowania przez regiony i dzielnice miast zamieszkiwane przez ludność najuboższą.
Niewielkie ograniczenia w podróżowaniu istnieją w regionie intensywnej eksploatacji złóż diamentów (Namaqualand).

Obywatele RPA nie mają możliwości wymiany miejscowej waluty na dewizy, z wyjątkiem udokumentowanych przypadków podróży zagranicznej, alimentów na rzecz osób zamieszkujących za granicą itp. Wynikają z tego pewne ograniczenia dewizowe. Cudzoziemiec przebywający w RPA czasowo może wymienić i wywieźć z tego kraju jedynie taką sumę dewiz, która nie przekracza kwoty zadeklarowanej przy wjeździe oraz wartości wymiennej legalnie uzyskanych zarobków. W innym przypadku banki odmawiają wymiany randów na dewizy, a służby celne mają prawo nie dopuścić do wywiezienia dewiz. Dozwolony jest jedynie wywóz i wwóz sumy do wysokości 500 randów południowoafrykańskich.

Do RPA nie wolno wwieźć więcej niż 1 litr napojów spirytusowych. Zabroniony jest wywóz kości słoniowej (całkowity zakaz) oraz skóry i innych części zwierząt, o ile nie zostały nabyte u licencjowanego sprzedawcy lub nie posiadają certyfikatu jako trofeum łowieckie. Zakazane jest posiadanie surowych (nie oszlifowanych) diamentów. Turyści powinni uwzględniać, że RPA jest krajem, w którym żyje obok siebie wiele społeczności narodowych, rasowych i religijnych.
Przy wyjeździe z RPA turyście przysługuje zwrot VAT do wysokości 3000 R, o ile łączna wartość dokonanych przez niego zakupów przekracza 250 R.powrót
drukuj stronę wyślij link

  Szukasz informacji o ciekawych wyjazdach, nowościach, promocjach i ofertach "last minute"?
  Wpisz swój adres e-mail. Przyślemy Ci newsletter, a w nim coś naprawdę interesującego.

zapisz    wypisz
 strona 
 główna 
|
 last 
 minute 
|
przeloty
czarterowe
|
 rozkład 
 lotów 
|
rezerwacja
hotelu online
|
 podróże 
 z golfem 
|
polityka
prywatności
|
 regulamin 
 forum 
|
 mapa 
 serwisu 
|
 kontakt 


Biuro Podróży TU I TAMTU I TAM na Facebooku     TU I TAM na Twitterze© KR Public Relations 1998-2015 partner serwisu - FirmenDeutschland.de