Na naszej witrynie stosujemy pliki cookies, które wysyłamy w celu dostosowywania treści i ułatwiania Państwu nawigacji. Można w używanej przeglądarce zmienić ustawienia dotyczące cookies i je zablokować. Więcej informacji na stronie "Polityka prywatności".
jesteś tu:strona głównakatalogi TUI Cypr Wycieczki dodatkowe
Biuro Podróży TU I TAM - TUI Centrum Podróży pełna oferta TUI Poland, TUI Deutschland, TUI Cars, TUI Ferienhaus last  minute z wylotami z Niemiec hotele, transfery, wycieczki i samochody z wyszukiwarki Bedsonline luksusowe hotele z katalogów Airtours hotele z sieci RIU oferty Business Travel Club obozy i kolonie krajowe i zagraniczne z oferty Almaturu najlepsze wycieczki objazdowe po Włoszech z oferty Mediterraneum oferty onholidays, specjalistów od Bułgarii, Rumunii i Grecji Biuro Podróży TU I TAM - TUI Centrum Podróży
strona główna katalogi letnie i zimowe TUI last minute TUI bilety lotnicze golf forum TU I TAM wycieczki zapytaj o oferte
Ważna informacja
Uprzejmie informujemy, że z powodu niezwykle ważnych spraw osobistych, zostaje zawieszony serwis internetowy Biura Podróży TU I TAM.
Przepraszamy.
 
forum dyskusyjne
strona główna
informacje o kraju
przepisy wjazdowe
wskazówki
wycieczki dodatkowe
klimat i pogoda
zaloguj się

Cypr - wycieczki fakultatywne

Cypr, trzecia co do wielkości wyspa basenu Morza Śródziemnego, słynie z uprzejmości jej mieszkańców, fascynuje bogactwem zabytków oraz różnorodnością krajobrazu. U jej wybrzeży wynurzyła się z morskich fal bogini miłości i piękna - Afrodyta. Razem z nami będą mogli Państwo odkryć zapomniane przez czas górskie wioski, gdzie życie toczy się tak, jak zwykło przed setkami lat. Oprowadzimy Państwa po klasztorach, pokazując jedyne w swoim rodzaju ikony. Odkryjemy rąbka tajemnicy, jak powstają słynne lefkaritiki. Zachęcamy Państwa do wzięcia udziału w wycieczkach oferowanych przez Serwis World of TUI bądź do indywidualnego zwiedzenia wynajętym samochodem. Szczegółowych informacji dotyczących programu wycieczek jak również wynajmu samochodów udzieli Państwu nasz rezydent.

Nikozja - ostatnia podzielona stolica na świecie

Nikozja leży w centrum wyspy. W mieście tym najdobitniej uwidoczniony jest podział Cypru. Przez środek starówki biegnie tzw. zielona linia (Green Line), strzeżona przez greckich i tureckich Cypryjczyków oraz przez oddział niebieskich hełmów ONZ. Linia demarkacyjna oznaczona pomalowanymi beczkami blaszanymi i workami z piaskiem przebiega częściowo w poprzek ulicy, a także dzieli całe ciągi ulic zarośniętych trawą i chwastami.

Duże wrażenie robią mury miejskie wybudowane przez Wenecjan na przełomie XV i XVI wieku (znajdujące się również w godle miasta). W okresie panowania brytyjskiego zostały częściowo wyburzone, aby ustąpić miejsca szerokim drogom dojazdowym do starówki. W muzeum archeologicznym znajduje się imponująca kolekcja antyków z okresu od neolitu do współczesności.
Do spacerów zachęca pięknie odrestaurowana dzielnica Laiki Yitonia. Przy wąskich uliczkach mieszczą się zakłady rzemieślnicze specjalizujące się w tradycyjnej sztuce ludowej, a także kawiarenki, restauracje i nieduże butiki. Warto przespacerować się do Pałacu Arcybiskupa Makariosa - nowoczesnego budynku wybudowanego w stylu weneckim. Tuż obok usytuowana jest katedra św. Jana, wzniesiona w XVII wieku na pozostałościach opactwa benedyktynów. Warto zwrócić uwagę na freski, a szczególnie na dwa z nich przedstawiające Stworzenie Świata oraz Sąd Ostateczny wymalowane nad wejściami południowym i północnym. W pobliżu znajduje się muzeum bizantyjskie, które powinni odwiedzić wszyscy zainteresowani sztuką ikonograficzną. W fundacji arcybiskupa Makariosa znajduje się znakomita kolekcja ikon.

Pafos - groby królewskie, rzymskie mozaiki i kolumna św. Pawła

Podczas gdy Larnaka i Limassol były w dawnych czasach małymi osadami rybackimi, Pafos należało do największych i najbardziej znaczących miast starożytnego świata. Władcami Pafos położonego na południowo-zachodnim krańcu Cypru byli kolejno Fenicjanie, Grecy, Rzymianie i Bizantyjczycy.
Bezpośrednio przy morzu znajdują się tzw. groby królewskie. W miękkim wapieniu wykuto niegdyś kwadratowe dziedzińce o głębokości ok. 5 m ograniczone kolumnami doryckimi. Od dziedzińców odchodzą poszczególne komory grobowe, które udostępniane są do zwiedzania. Do dziś nie ustalono, czyje są to groby. Nekropola pochodzi z okresu panowania Fenicjan (VI-II w p.n.e.). W znacznej mierze splądrowane służyły w późniejszym czasie za kaplice chrześcijańskie i katakumby.
Drugim ważnym zabytkiem w Pafos są mozaiki rzymskie odkryte przez przypadek w 1962 roku i uważane za jedne z piękniejszych w regionie Morza Śródziemnego. Przedstawiają sceny z polowań, wizerunki zwierząt oraz motywy z greckich mitów. Podzielone są na 4 tzw. domy: Dionizosa, Orfeusza, Ajona i Tezeusza.
Poza granicami miasta stoi kolumna mająca być miejscem męczeństwa św. Pawła. Warto przy okazji odwiedzić położony w pobliżu kościół Chrysopolitissa, którego założenie datowane jest na koniec IV w.
Uwaga: ze względów czasowych zwiedzanie grobów królewskich dla gości zamieszkałych w Larnace, Agia Napa i Protaras nie jest możliwe.


Podróż na własną rękę

Klasztory i kościoły w zachodniej i centralnej części gór Troodos
Limassol - klasztor Ayia Moni - klasztor Panayia Chryssorrogiatissa - Dolina Cedrów - klasztor Kykko - Kalopanagiotis - klasztor Ayios Ioannis Lampadistis - Pedoulas - klasztor Trooditissa - Pano Platres - Kato Platres.

Wycieczka rozpoczyna się wizytą w klasztorze Ayia Moni. Położony jest on 3 km poniżej klasztoru Chryssorrogiatissa usytuowanego na wysokości ponad 1000 m n.p.m. Kościół klasztorny wybudowano w IV w. na miejscu dawnej świątyni Hery. Należy on do klasztoru Chryssorrogiatissa, do którego dotrą Państwo po krótkiej podróży.
Następnie skierują się Państwo do Doliny Cedrów z prawie 50 tysiącami tych szlachetnych drzew, która znajduje się na południowych zboczach szczytu Tripylos (1500 m n.p.m). Tereny te są rezerwatem przyrody. Spotkają tu Państwo muflony (są pod ochroną), cypryjskie owce górskie z potężnymi, krętymi rogami, hodowane w pobliżu Stavrostis Psokas. Jest to jedyne miejsce na świecie, gdzie można je spotkać.
Następnie udają się Państwo przez Dolinę Cedrów aż do klasztoru Kykko, największego i najbogatszego na wyspie. Najbardziej drogocennym przedmiotem w posiadaniu klasztoru jest cudowna, sprowadzająca deszcz ikona Najświętszej Marii Panny namalowana ponoć przez św. apostoła Łukasza i umieszczona w wyjątkowo pięknym ikonostasie.
W centrum miejscowości Kalopanagiotis znajduje się drogowskaz, który prowadzi do klasztoru Ayios Ioannis Lampadistis. Kościół stanowi trzykopułowy kompleks z przepięknymi freskami, które w wieku XI, XIV i XV naniesione zostały na świeży jeszcze tynk.
Celem kolejnej części wyprawy jest klasztor Trooditissa w Platres, położony na wysokości 1200 m n.p.m., poświęcony Matce Bożej, znanej jako Madonna Trooditissa. Najcenniejszą relikwią klasztoru jest święty pas obok ikony. Kobiety, które pragną urodzić dziecko, zakładają go na siebie i modlą się do Najświętszej Dziewicy.
I to już niestety koniec naszej wycieczki.powrót
drukuj stronę wyślij link

  Szukasz informacji o ciekawych wyjazdach, nowościach, promocjach i ofertach "last minute"?
  Wpisz swój adres e-mail. Przyślemy Ci newsletter, a w nim coś naprawdę interesującego.

zapisz    wypisz
 strona 
 główna 
|
 last 
 minute 
|
przeloty
czarterowe
|
 rozkład 
 lotów 
|
rezerwacja
hotelu online
|
 podróże 
 z golfem 
|
polityka
prywatności
|
 regulamin 
 forum 
|
 mapa 
 serwisu 
|
 kontakt 


Biuro Podróży TU I TAMTU I TAM na Facebooku     TU I TAM na Twitterze© KR Public Relations 1998-2015 partner serwisu - FirmenDeutschland.de