Na naszej witrynie stosujemy pliki cookies, które wysyłamy w celu dostosowywania treści i ułatwiania Państwu nawigacji. Można w używanej przeglądarce zmienić ustawienia dotyczące cookies i je zablokować. Więcej informacji na stronie "Polityka prywatności".
jesteś tu:strona głównakatalogi TUI Cypr Wskazówki
Biuro Podróży TU I TAM - TUI Centrum Podróży pełna oferta TUI Poland, TUI Deutschland, TUI Cars, TUI Ferienhaus last  minute z wylotami z Niemiec hotele, transfery, wycieczki i samochody z wyszukiwarki Bedsonline luksusowe hotele z katalogów Airtours hotele z sieci RIU oferty Business Travel Club obozy i kolonie krajowe i zagraniczne z oferty Almaturu najlepsze wycieczki objazdowe po Włoszech z oferty Mediterraneum oferty onholidays, specjalistów od Bułgarii, Rumunii i Grecji Biuro Podróży TU I TAM - TUI Centrum Podróży
strona główna katalogi letnie i zimowe TUI last minute TUI bilety lotnicze golf forum TU I TAM wycieczki zapytaj o oferte
Ważna informacja
Uprzejmie informujemy, że z powodu niezwykle ważnych spraw osobistych, zostaje zawieszony serwis internetowy Biura Podróży TU I TAM.
Przepraszamy.
 
forum dyskusyjne
strona główna
informacje o kraju
przepisy wjazdowe
wskazówki
wycieczki dodatkowe
klimat i pogoda
zaloguj się

Cypr - wskazówki dla podróżnych

Waluta
Od 1 stycznia 2008 r. na Cyprze zostało wprowadzone euro.

Różnica czasu
Plus 1 godzina.

Język
Poza językiem greckim na Cyprze używa się także języka angielskiego.

Poland Direct
Telefony z zagranicy do Polski na koszt abonenta: 08 090 048

Napięcie w sieci
Prąd zmienny 220-240 V. Niekiedy niezbędna jest specjalna przejściówka, którą można otrzymać (za kaucją) w prawie każdej recepcji hotelowej.

Prawo jazdy
Uznawane jest zarówno polskie, jak i międzynarodowe prawo jazdy. Kierowca musi mieć ukończone 21 lat. Obowiązuje ruch lewostronny!

W przypadku choroby
Przy wjeździe nie sprawdza się ubezpieczenia (nie ma obowiązku). Udzielenie doraźnej pomocy lekarskiej jest bezpłatne. Leczenie jest odpłatne i drogie. Na Cyprze nie występuje zagrożenie sanitarno-epidemiologiczne, nie są wymagane żadne szczepienia.

Taksówki
To cypryjska specjalność. Podróżuje się wspólnie z innymi pasażerami samochodem z 7 miejscami. Kierowca odbiera Państwa punktualnie spod hotelu i zawozi do celu. Taksówki tego rodzaju kursują regularnie między Larnaką, Limassol, Nikozją i Pafos. Poza tym Ayia Napa ma regularne połączenie autobusowe z Larnaką i Nikozją.

Odzież
W hotelach wyższej kategorii należy wieczorem założyć odpowiedni strój.

Kuchnia i napoje
Lokalną specjalnością jest meze. Przeważnie jest to zestaw różnych małych przekąsek, takich jak np. moussaka, dolmas, fetta, haloumi, stifatho i wiele innych. Wina cypryjskie są naprawdę wyśmienite. Do najbardziej znanych należą słynny aperitif Commanderia oraz białe wina Aphrodite, Alkion i Bellapais. Z win czerwonych polecamy Othello, Dark Lady, Olympus i Claret. Smakoszom chmielowego napoju na pewno przypadnie do gustu wyśmienite piwo Keo.

Napiwki
W hotelach i restauracjach pozostawia się z reguły napiwki w wysokości ok. 10% ceny. Także pokojówka powinna otrzymać niewielki napiwek.

Klimatyzacja/ogrzewanie w hotelu
W wielu hotelach jest klimatyzacja/ogrzewanie - szczegółowe informacje znajdą Państwo w opisie hotelu. Urządzenia te są czasami z przyczyn oszczędnościowych włączane okresowo, według uznania właściciela hotelu.

Plaże i morze
Wszystkie plaże są na Cyprze własnością publiczną, nawet jeśli podaje się, że należą one do hotelu. Istnieją różne rodzaje plaż, od piaszczystych do skalistych. Parasole plażowe i leżaki można przeważnie wynająć na plaży, w szczycie sezonu może ich jednak zabraknąć. Niekiedy można niestety natknąć się podczas kąpieli w morzu na jeżowce, radzimy więc zabrać ze sobą sandały kąpielowe.

Motocykle
Prawie wszędzie istnieje możliwość wypożyczenia motocykli i motorowerów. Prosimy koniecznie założyć do jazdy odpowiednią odzież ochronną i jeździć ostrożnie, zwłaszcza na nieutwardzonych drogach. Co roku zdarza się niestety wiele - niekiedy ciężkich - wypadków.

Program wycieczkowy
Udział w ciekawej wycieczce może z pewnością przyczynić się do wzbogacenia programu urlopowego. Aby uniknąć problemów, prosimy o przestrzeganie następujących zasad: jeżeli program wycieczki przewiduje zwiedzanie klasztoru, kościoła lub innego miejsca sakralnego, należy zwrócić uwagę na odpowiedni ubiór, tzn. ramiona i kolana muszą być zakryte, panie powinny nosić spódniczkę, a z krótkich spodenek należy zrezygnować. W prawie każdej miejscowości wypoczynkowej istnieje możliwość zarezerwowania wycieczek.

Przywożenie zwierząt domowych
Generalnie przywożenie zwierząt domowych nie jest dozwolone, ponieważ muszą one przejść 6-miesięczną kwarantannę.

Telewizja
W większości hoteli znajdują się telewizory odbierające program satelitarny. Jakość odbioru i obrazu nie zawsze jest wystarczająco dobra. Nie zawsze też hotele oferują możliwość odbioru polskojęzycznych programów.

Prace budowlane
Ze względu na rosnącą popularność Cypru na wyspie buduje się nowe obiekty wypoczynkowe bądź remontuje już powstałe. W związku z tym nie da się czasem uniknąć niedogodności związanych z zakwaterowaniem w sąsiedztwie placu budowy. Serwis TUI stara się informować nas o planowanych lub już rozpoczętych budowach, by zostali Państwo o tym na czas uprzedzeni.

Sporty wodne
Możliwości uprawiania różnorakich sportów wodnych oferują przede wszystkim miejscowe ośrodki, tak więc sporty wodne nie wchodzą w skład oferty hotelowej. Należy również liczyć się z ograniczeniami w ofercie sportowej przed i po sezonie.

Pobyty łączone - transfery między hotelami
Jeśli zarezerwowali Państwo pobyt łączony (np. pierwszy tydzień w jednym, drugi tydzień w innym hotelu), transfer pomiędzy hotelami muszą Państwo zorganizować na własną rękę. Koszty takiego transferu nie są wliczone w cenę wycieczki.

Ceny
Wszystkie ceny mają charakter orientacyjny i podane są w euro.

hotel i plaża  
leżaki i parasole słoneczne przy basenie przeważnie w cenie
leżaki i parasole słoneczne na plaży ok. 2,20 eu/dzień
sejf przeważnie w cenie lub 0,80 eu/dzień
łóżeczko dla dziecka przeważnie w cenie

supermarket    
chleb   ok. 1,25 eu
masło 200 g ok. 1,60 eu
żółty ser 100 g ok. 1,40 eu
wino 0,75 l ok. 2,80 eu
woda mineralna 1 l ok. 1,30 eu
piwo 0,33 l ok. 0,80 eu
pożywienie dla niemowląt butelka ok. 2,40 eu
pieluszki jednorazowe 10 szt. ok. 4,80 eu

bar/restauracja    
kawa filiżanka ok. 1,70 eu
sałatka regionalna   ok. 4,80 eu
danie regionalne, np. mousaka   ok. 8,20 eu
wino 0,75 l ok. 7,10 eu
piwo 0,33 l ok. 2,20 eu

sport    
deska surfingowa za godzinę ok. 13 eu
lot na spadochronie za motorówką okrążenie ok. 23 eu
nurkowanie zejscie pod wodę ok. 31 eu

środki transportu    
autobus lokalny przejazd w miejscowości ok. 1,20 eu
taxi przejazd/osobę ok. 4,80 eupowrót
drukuj stronę wyślij link

  Szukasz informacji o ciekawych wyjazdach, nowościach, promocjach i ofertach "last minute"?
  Wpisz swój adres e-mail. Przyślemy Ci newsletter, a w nim coś naprawdę interesującego.

zapisz    wypisz
 strona 
 główna 
|
 last 
 minute 
|
przeloty
czarterowe
|
 rozkład 
 lotów 
|
rezerwacja
hotelu online
|
 podróże 
 z golfem 
|
polityka
prywatności
|
 regulamin 
 forum 
|
 mapa 
 serwisu 
|
 kontakt 


Biuro Podróży TU I TAMTU I TAM na Facebooku     TU I TAM na Twitterze© KR Public Relations 1998-2015 partner serwisu - FirmenDeutschland.de