Na naszej witrynie stosujemy pliki cookies, które wysyłamy w celu dostosowywania treści i ułatwiania Państwu nawigacji. Można w używanej przeglądarce zmienić ustawienia dotyczące cookies i je zablokować. Więcej informacji na stronie "Polityka prywatności".
jesteś tu:strona głównakatalogi TUI Egipt Hurghada Iberotel Makadi SarayaWskazówki
Biuro Podróży TU I TAM - TUI Centrum Podróży pełna oferta TUI Poland, TUI Deutschland, TUI Cars, TUI Ferienhaus last  minute z wylotami z Niemiec hotele, transfery, wycieczki i samochody z wyszukiwarki Bedsonline luksusowe hotele z katalogów Airtours hotele z sieci RIU oferty Business Travel Club obozy i kolonie krajowe i zagraniczne z oferty Almaturu najlepsze wycieczki objazdowe po Włoszech z oferty Mediterraneum oferty onholidays, specjalistów od Bułgarii, Rumunii i Grecji Biuro Podróży TU I TAM - TUI Centrum Podróży
strona główna katalogi letnie i zimowe TUI last minute TUI bilety lotnicze golf forum TU I TAM wycieczki zapytaj o oferte
Ważna informacja
Uprzejmie informujemy, że z powodu niezwykle ważnych spraw osobistych, zostaje zawieszony serwis internetowy Biura Podróży TU I TAM.
Przepraszamy.
 
forum dyskusyjne
strona główna
informacje o kraju
przepisy wjazdowe
wskazówki
klimat i pogoda
pola golfowe
wycieczki lokalne
informacje o miejscu
Madinat Makadi Golf
prognoza pogody
poczytaj i wpisz
zaloguj się

Egipt - wskazówki dla podróżnych

Różnica czasu
Czas środkowoeuropejski +1 godzina.

Język urzędowy
Arabski, powszechnie używany jest angielski i rzadziej niemiecki.

Waluta
Funt egipski (EGP)
1 EGP = 100 piastrów
1 EGP = ok. 0,51 zł

Banknoty i monety w walucie krajowej można wwozić i wywozić do wysokości 20 EGP. Wwóz euro jest dozwolony bez ograniczeń. Radzimy zabrać ze sobą gotówkę w banknotach o małych nominałach i czeki podróżne. Wymiana waluty miejscowej na walutę obcą jest możliwa tylko za okazaniem poświadczenia uprzedniej wymiany waluty zagranicznej.
Karty kredytowe są akceptowane w prawie wszystkich hotelach i w wielu sklepach.

Dni wolne i święta
Dniem wolnym od pracy jest piątek. Urzędy nie pracują w weekendy, tzn. w piątki i soboty. Większość sklepów w ośrodkach turystycznych jest jednak otwarta przez cały dzień. Podczas ramadanu, islamskiego postu trwającego mniej więcej od połowy listopada do połowy grudnia (okres ruchomy) kolacja może być podawana z opóźnieniem. Prosimy o wyrozumiałość, gdyby poziom obsługi w tym czasie odbiegał nieco od normy.

Klimat i odzież
W ciągu dnia radzimy nosić lekką, przewiewną odzież letnią (najlepiej z bawełny) oraz okulary słoneczne i lekkie nakrycie głowy chroniące przed słońcem. Podczas wycieczek niezbędne są płaskie, kryte buty i wygodna, sportowa odzież. W Egipcie, z wyjątkiem terenów nad Morzem Czerwonym, należy zrezygnować z szortów oraz prześwitujących i zbyt krótkich sukienek.

W przypadku choroby
Radzimy zawrzeć prywatne ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą (np. w ramach optymalnego ubezpieczenia TUI). Szczegółowe informacje w naszym serwisie.

Taksówki
Ten najpopularniejszy wśród turystów środek komunikacji jest stosunkowo tani. Cenę należy wcześniej ustalić z taksówkarzem.

Hotele w Egipcie
Prawie wszystkie hotele oferują europejski standard. Mimo to, w przypadku awarii urządzeń technicznych czy instalacji takich jak klimatyzacja, oświetlenie, baseny, zaopatrzenie w wodę i prąd może się zdarzyć, że naprawa potrwa dłużej, ponieważ większość części zamiennych pochodzi z zagranicy i musi zostać stamtąd sprowadzona. Personel hotelowy nie zawsze jest doskonały, ale można liczyć na jego życzliwość i gotowość do pomocy.
Prosimy pamiętać, że w egipskich hotelach nie wolno spożywać przyniesionego z zewnątrz pożywienia.
W większości hoteli funkcjonuje podatek od rozrywki w wysokości ok. 1 EGP, płatny dodatkowo w te wieczory, gdy organizowana jest impreza rozrywkowa.

Napięcie w sieci
Najczęściej prąd zmienny 220 V, jednak miejscami napięcie może się wahać. Radzimy zabrać ze sobą adapter.

Woda
Wody wodociągowej nie powinno się pić. Ze względu na klimat mogą okresowo występować niedobory wody.

Obsługa i napiwki
Za każdą, choćby najdrobniejszą pomoc czy usługę oczekuje się w zamian "bakszyszu" (minimum 1 funt egipski). Obsługa nie zawsze jest perfekcyjna, ale wykazuje dużą troskę o gości.
We wszystkich restauracjach oraz w trakcie rejsów po Nilu sugerujemy pozostawiać napiwki w wysokości 10% ceny usługi. Powyższa zasada obejmuje również przewodników i pilotów w trakcie wycieczek objazdowych. Jest to procedura standardowa przyjęta na całym świecie.

Telefon
Koszty rozmów z Polską są dość wysokie. Za minutę trzeba zapłacić ok. 15 EGP. W większości hoteli trzeba opłacić minimum pierwsze trzy minuty rozmowy.

Telewizja
W prawie wszystkich hotelach TUI znajdują się telewizory odbierające program satelitarny.

All inclusive
Wszyscy goście w ośrodkach "all inclusive" zobowiązani są do noszenia kolorowej opaski identyfikacyjnej, jeżeli życzy sobie tego kierownictwo hotelu.

Plaże
Prawie wszystkie zatoki w Egipcie mają plaże pokryte piaskiem. Ponieważ jednak Egipt znajduje się nad Morzem Czerwonym, może się zdarzyć, że koralowce sięgać będą aż do samego brzegu. Dlatego radzimy zabrać ze sobą obuwie kąpielowe.

Filmowanie i fotografowanie
Filmowanie i fotografowanie mostów, portów, lotnisk i obiektów wojskowych oraz cmentarzy jest zabronione. Filmowanie i fotografowanie niektórych obiektów zabytkowych jest możliwe tylko za opłatą. Przy fotografowaniu ludności miejscowej należy wykazać się dużym taktem. Warto zabrać ze sobą materiały fotograficzne i filmowe, ponieważ w Egipcie są one dużo droższe niż w Polsce.

Bez niedomówień
Aby zwiększyć atrakcyjność cieszących się coraz większym powodzeniem miejscowości wypoczynkowych, powstają nowe ośrodki i hotele. Należy więc liczyć się z pracami budowlanymi w sąsiedztwie lub w otoczeniu hotelu.
Również w Egipcie nie można uniknąć hałasu. Ściany hotelowe i okna odpowiadają egipskim, a nie polskim przepisom dotyczącym dźwiękochłonności. W Egipcie panuje również większa tolerancja dla hałasu niż u nas. Nie każdy gość jest też przyzwyczajony do dźwięków wydawanych przez klimatyzatory.powrót
drukuj stronę wyślij link

  Szukasz informacji o ciekawych wyjazdach, nowościach, promocjach i ofertach "last minute"?
  Wpisz swój adres e-mail. Przyślemy Ci newsletter, a w nim coś naprawdę interesującego.

zapisz    wypisz
 strona 
 główna 
|
 last 
 minute 
|
przeloty
czarterowe
|
 rozkład 
 lotów 
|
rezerwacja
hotelu online
|
 podróże 
 z golfem 
|
polityka
prywatności
|
 regulamin 
 forum 
|
 mapa 
 serwisu 
|
 kontakt 


Biuro Podróży TU I TAMTU I TAM na Facebooku     TU I TAM na Twitterze© KR Public Relations 1998-2015 partner serwisu - FirmenDeutschland.de