Na naszej witrynie stosujemy pliki cookies, które wysyłamy w celu dostosowywania treści i ułatwiania Państwu nawigacji. Można w używanej przeglądarce zmienić ustawienia dotyczące cookies i je zablokować. Więcej informacji na stronie "Polityka prywatności".
jesteś tu:strona głównakatalogi TUI Tunezja Wskazówki
Biuro Podróży TU I TAM - TUI Centrum Podróży pełna oferta TUI Poland, TUI Deutschland, TUI Cars, TUI Ferienhaus last  minute z wylotami z Niemiec hotele, transfery, wycieczki i samochody z wyszukiwarki Bedsonline luksusowe hotele z katalogów Airtours hotele z sieci RIU oferty Business Travel Club obozy i kolonie krajowe i zagraniczne z oferty Almaturu najlepsze wycieczki objazdowe po Włoszech z oferty Mediterraneum oferty onholidays, specjalistów od Bułgarii, Rumunii i Grecji Biuro Podróży TU I TAM - TUI Centrum Podróży
strona główna katalogi letnie i zimowe TUI last minute TUI bilety lotnicze golf forum TU I TAM wycieczki zapytaj o oferte
Ważna informacja
Uprzejmie informujemy, że z powodu niezwykle ważnych spraw osobistych, zostaje zawieszony serwis internetowy Biura Podróży TU I TAM.
Przepraszamy.
 
forum dyskusyjne
strona główna
informacje o kraju
przepisy wjazdowe
wskazówki
klimat i pogoda
zaloguj się

Tunezja - wskazówki dla podróżnych

Waluta
Jednostką monetarną Tunezji jest dinar tunezyjski

1 TND = 1000 millimes
1 euro = 1,83 TND
(stan z czerwca 2010 r.).

Wwóz i wywóz waluty tunezyjskiej jest surowo zabroniony i karany. Jeśli przy wjeździe posiadają Państwo większą sumę w walucie obcej, konieczne jest zaznaczenie tego w deklaracji celnej, ponieważ bez poświadczonej deklaracji można wywieźć z Tunezji jedynie równowartość 1000 TND. Wszystkie pokwitowania wymiany walut należy zachować do chwili wyjazdu. Przy wyjeździe walutę tunezyjską można wymienić na waluty obce jedynie w banku na lotnisku za okazaniem wszystkich pokwitowań otrzymanych przy zakupie dinarów. Jednocześnie jednak kwota wymiany może wynosić maksymalnie 1000 TND na osobę.

Euroczeki
Akceptowane są w prawie wszystkich bankach. Kwota czeku musi być wystawiona w dinarach tunezyjskich i nie może przekaraczać 200 TND.

Bankomaty
W Tunezji nie ma bankomatów akceptujących karty do euroczeków. W Hammamet oraz Sousse w banku STB można za pomocą karty Visa lub Eurocard i osobistego numeru PIN pobrać z bankomatu kwotę do 400 TND.

Klimat i odzież
W ciągu dnia na terenie hoteli nie ma obowiązku noszenia strojów formalnych. Wieczorem i w południe w restauracji pożądany jest strój bardziej stosowny (np. nie wolno nosić krótkich spodenek i strojów kąpielowych). Również podczas zwiedzania zabytków i w czasie wycieczek należy mieć na sobie odpowiednie ubranie - skąpą odzież plażową lepiej zostawić na przeznaczone do tego okazje. Na wycieczki konieczne jest mocne obuwie o twardej podeszwie, gdyż nie wszystkie drogi są utwardzane.

Ogrzewanie/klimatyzacja
Jeżeli w opisie hotelu wymienione jest ogrzewanie/klimatyzacja, właściciel hotelu ma prawo w porze przejściowej uruchamiać klimatyzację lub ogrzewanie w zależności od warunków pogodowych.

Rezydent TUI
Podczas urlopu w Tunezji opiekuje się Państwem Serwis World of TUI z polskojęzycznym rezydentem TUI Polska (wyłącznie przy wykupieniu pobytu z wylotem z polskiego lotniska).

Hotele w Tunezji
Prawie wszystkie hotele oferują europejski standard. Mimo tego w przypadku awarii urządzeń technicznych czy instalacji, takich jak klimatyzacja, oświetlenie, baseny, zaopatrzenie w wodę i prąd, może się zdarzyć, że naprawa potrwa dłużej, ponieważ większość części zamiennych pochodzi z zagranicy i musi zostać stamtąd sprowadzona. Z powodu dużej wilgotności i zawartości soli w powietrzu konieczne są częste remonty pomieszczeń i urządzeń. Przed i po sezonie niektóre obiekty hotelowe, np. bar przy basenie, bar na plaży itp. mogą być przy gorszej pogodzie zamknięte.
Personel hotelowy nie zawsze może jest doskonały, ale można liczyć na jego życzliwość i gotowość do pomocy.
Zgodnie z sugestiiami policji tunezyjskiej prosimy nie pozostawiać w dyskotekach hotelowych bez opieki dzieci i młodzieży do lat 20. To zarządzenie dotyczy przede wszystkim gości hotelowych.

Hotele z "all inclusive"
Wszyscy goście muszą przez cały okres pobytu nosić plastikową opaskę identyfikacyjną.

Energia elektryczna
Zazwyczaj stosuje się prąd zmienny o napięciu 220 V, jednak golarka elektryczna powinna być wyposażona w przełącznik zmiany napięcia zasilania. Konieczne jest posiadanie adaptera z wąskimi wtykami.

W przypadku choroby
zalecane jest zawarcie dodatkowego ubezpieczenia kosztów leczenia za granicą, np. w ramach optymalnego ubezpieczenia TUI.

Prawo jazdy
Polskie prawo jazdy jest uznawane w Tunezji. Przepisy drogowe są w zasadzie podobne do obowiązujących w Europie Środkowej. Obowiązuje ruch prawostronny, zapinanie pasów i bezwzględny zakaz picia alkoholu przez kierowców.

Opłaty za taksówki
Podróżowanie taksówką po Tunezji nie kosztuje dużo. Opłata za "trzaśnięcie drzwiami" wynosi ok. 0,25 euro, a za 1 kilometr płaci się ok. 0,50 euro.

Przepisy celne
Przy wjeździe do Tunezji radzimy zadeklarować bardziej wartościowe przedmioty (np. kamery wideo) lub poprosić urzędnika celnego o wpisanie ich do paszportu. Pozwoli to uniknąć ewentualnych problemów przy opuszczaniu kraju.

Język
Językiem urzędowym jest arabski, jednak powszechnie mówi się po francusku. Personel hotelowy posługuje się także językiem niemieckim i angielskim.

Telefon
Rozmowy telefoniczne łączone są zawsze przez obsługę hotelową. Jest to wprawdzie wygodne, ale jednocześnie drogie. Minimalna opłata w większości hoteli wynosi (zależnie od kategorii hotelu) 9 TND za 3-minutową rozmowę. Na poczcie i w budkach telefonicznych znajdują się aparaty na monety. Minimalna opłata za impuls 1-minutowy wynosi tu 1,120 TND.
W regionach turystycznych na wybrzeżu można rozmawiać przez telefon komórkowy.

Fotografowanie
Kasety wideo i filmy do aparatów fotograficznych radzimy kupić w Polsce, gdyż w Tunezji są one bardzo drogie.

Plaże
Piaszczyste plaże Tunezji zaliczane są do najpiękniejszych w basenie Morza Śródziemnego. Są one nieskończenie długie i przeważnie bardzo szerokie. Pojawianie się na plażach wodorostów uzależnione jest od warunków pogodowych i przebiegu prądów morskich.
Uwaga: uprawianie sportów wodnych uzależnione jest od pogody. Może również zostać ograniczone przed i po sezonie.powrót
drukuj stronę wyślij link

  Szukasz informacji o ciekawych wyjazdach, nowościach, promocjach i ofertach "last minute"?
  Wpisz swój adres e-mail. Przyślemy Ci newsletter, a w nim coś naprawdę interesującego.

zapisz    wypisz
 strona 
 główna 
|
 last 
 minute 
|
przeloty
czarterowe
|
 rozkład 
 lotów 
|
rezerwacja
hotelu online
|
 podróże 
 z golfem 
|
polityka
prywatności
|
 regulamin 
 forum 
|
 mapa 
 serwisu 
|
 kontakt 


Biuro Podróży TU I TAMTU I TAM na Facebooku     TU I TAM na Twitterze© KR Public Relations 1998-2015 partner serwisu - FirmenDeutschland.de