Na naszej witrynie stosujemy pliki cookies, które wysyłamy w celu dostosowywania treści i ułatwiania Państwu nawigacji. Można w używanej przeglądarce zmienić ustawienia dotyczące cookies i je zablokować. Więcej informacji na stronie "Polityka prywatności".
jesteś tu:strona głównakatalogi TUI Tajlandia Wskazówki
Biuro Podróży TU I TAM - TUI Centrum Podróży pełna oferta TUI Poland, TUI Deutschland, TUI Cars, TUI Ferienhaus last  minute z wylotami z Niemiec hotele, transfery, wycieczki i samochody z wyszukiwarki Bedsonline luksusowe hotele z katalogów Airtours hotele z sieci RIU oferty Business Travel Club obozy i kolonie krajowe i zagraniczne z oferty Almaturu najlepsze wycieczki objazdowe po Włoszech z oferty Mediterraneum oferty onholidays, specjalistów od Bułgarii, Rumunii i Grecji Biuro Podróży TU I TAM - TUI Centrum Podróży
strona główna katalogi letnie i zimowe TUI last minute TUI bilety lotnicze golf forum TU I TAM wycieczki zapytaj o oferte
Ważna informacja
Uprzejmie informujemy, że z powodu niezwykle ważnych spraw osobistych, zostaje zawieszony serwis internetowy Biura Podróży TU I TAM.
Przepraszamy.
 
forum dyskusyjne
strona główna
informacje o kraju
przepisy wjazdowe
wskazówki
klimat i pogoda
zaloguj się

Tajlandia - wskazówki dla podróżnych


Państwa życzenia - nasz serwis
Niezależnie od tego, jakie Państwo mają życzenia lub problemy, rezydent TUI w każdej chwili służy radą i pomocą, aby mogli Państwo bez przeszkód cieszyć się urlopem. Chętnie podpowiemy Państwu, jak urozmaicić urlop, co zwiedzić, jakie wybrać wycieczki, jakie dyscypliny sportowe można uprawiać w miejscu pobytu oraz gdzie są najpiękniejsze plaże oraz najciekawsze miejsca na spacery.
Tych wszystkich wskazówek udzielimy Państwu podczas specjalnych dyżurów oraz spotkań informacyjnych. Godziny dyżurów i terminy spotkań znajdą Państwo w teczce informacyjnej World of TUI w wykupionym hotelu. Serwis World of TUI to gwarancja beztroskiego wypoczynku. Dlatego właśnie dokładnie sprawdzamy każdy obiekt, zanim trafi on do katalogu z ofertą turystyczną.
Jeżeli jednak po przyjeździe okaże się, że rzeczywistość nie zgadza się z opisem w katalogu lub nie dotrzymano złożonej Państwu obietnicy, prosimy niezwłocznie zwrócić się do rezydenta, który zrobi wszystko, by jak najszybciej rozwiązać Państwa problem. W każdej chwili mogą Państwo zwrócić się do nas korzystając z całodobowego serwisu telefonicznego.
Niestety, TUI nie zatrudnia jeszcze w Tajlandii osób mówiących po polsku. Rezydenci są jednak angielsko- lub niemieckojęzyczni.

Rezydent World of TUI jest do Państwa dyspozycji tu:

World of TUI Bangkok
c/o Asian Trails Ltd.
9th Floor, SG Tower
161/1 Soi Mahadlekluang 3
Rajadamri Road
Lumpini, Pathumwan
Bangkok 10330
tel. +66 2 626 2000
fax: +66 2 651 8118

Pattaya - c/o Hotel Siam Bayview
Arkada handlowa przy promenadzie plażowej
tel. +66 42 38 71-5 (należy prosić World of TUI)
Godziny otwarcia: maj-październik 18.30-20.00, listopad-kwiecień 18.00-20.00.

Cha Am/Hua Hin: informacje dotyczące godzin pracy biura znajdą Państwo na tablicy informacyjnej w hotelu. W nagłych przypadkach mogą Państwo zwrócić się także do biura World of TUI w Bangkoku.

Witamy w Tajlandii
Najpóźniej przy powitaniu w recepcji zorientują się Państwo, że zawitali Państwo do krainy uśmiechu, jak często nazywa się Tajlandię. Jednak nawet jeśli Tajowie są bardzo gościnnym narodem, nie każdy uśmiech musi wyrażać radość. Tutaj ludzie po prostu nie obnoszą się ze swoim nieszczęściem. Nawet jeśli Pattaya sprawia inne wrażenie, Tajowie są bardzo konserwatywnym narodem i np. wymiana czułości w miejscu publicznym uważana jest za rzecz niestosowną. Dlatego prosimy o szczególne zwrócenie uwagi na swoje zachowanie zwłaszcza wtedy, gdy będą Państwo wyjeżdżać poza granice Pattayi.
Wychodząc z hotelu należy mieć na sobie stosowny strój. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy zamierzają Państwo zwiedzać jakąś świątynię. Przed wejściem do niej (nawet jeśli jest to drewniana chata) należy zdjąć obuwie i uważać na to, aby nie nadepnąć na próg (umożliwiłoby to złym duchom dostęp do świątyni!).
Chcąc wręczyć prezent pamiętajmy, aby nie były to pieniądze!
Zarówno dorośli, jak i dzieci muszą przestrzegać dwóch ważnych reguł: głowa jest siedzibą duszy i nie wolno jej dotykać. Również powszedni u nas gest pogłaskanie dziecka po główce, jest w Tajlandii zabroniony! Ponadto nie wolno pokazywać stopą na inne osoby ani na posągi Buddy w świątyni, ponieważ stopa uchodzi tutaj za nieczystą część ciała! I jeszcze jedna ważna uwaga - dwór królewski jest nietykalny! Negatywne uwagi - pośrednie lub bezpośrednie - kierowane pod adresem króla i jego rodziny podlegają karze. Zabronione jest nawet przydeptanie butem monety z wizerunkiem króla. Ogromna popularność monarchy w Tajlandii wiąże się z jego przywiązaniem do swojego ludu. Przez ponad sześć miesięcy w roku król podróżuje po kraju wysłuchując skarg ludzi i pomagając im w kłopotach, jeśli to tylko jest możliwe. Do przeszłości należą czasy, gdy króla nie można było nie tylko dotknąć, ale obrzucić spojrzeniem.

Adres hotelu
Nazwę, adres i nr telefonu hotelu należy nosić zawsze przy sobie.

Banki i waluta
Tajską jednostką monetarną jest baht. 1 baht to 100 satang. W obiegu są zarówno banknoty, jak i monety. Banknoty występują w nominałach: 10, 20, 50, 100, 500 i 1000 bahtów, a monety: 1, 5 i 10 bahtów. Monetę 5-bahtową można rozpoznać po krawędzi w kolorze miedzi, a monetę 10-bahtową po złotym środku. W użyciu są również monety uchodzące za okazy numizmatyczne: 1 oraz 2 i 10 bahtów.
Banki w Bangkoku czynne są od poniedziałku do piątku w godz. 9.30-15.30. Większość z nich znajduje się w pobliżu miejsc odwiedzanych często przez turystów. W pobliżu hoteli banki mają swoje kantory wymiany walut czynne codziennie w godz. ok. 8.00-20.00.
W Pattayi kantory bankowe czynne są w godzinach 10.00-20.00 lub 22.00, również w weekendy i dni wolne.
Banki w Hua Hin otwarte są od poniedziałku do piątku w godz. 8.30-15.30.
Gotówkę można najkorzystniej wymienić w banku lub w oficjalnych kantorach wymiany (Money Changer). Można to zrobić również w recepcji hotelowej, z tym że kurs jest tutaj zwykle mniej korzystny.
Uwaga: w ostatnich dniach przed wyjazdem nie należy wymieniać zbyt dużej ilości pieniędzy, gdyż w przypadku ponownej wymiany kurs jest zdecydowanie niekorzystny.

Czas
Trzeba tu przestawić zegarki o 6 godzin do przodu (zimą) i 5 godzin (latem).

Godziny otwarcia sklepów
Większość sklepów otwarta jest codziennie w godzinach 9.00-18.00 lub 20.00. W Pattayi natomiast otwarte są codziennie w godzinach 10.00-23.00. Najlepszą porą na zakupy jest wieczór.

Informacja turystyczna
Obsługą ruchu turystycznego zajmuje się Tourism Authority of Thailand (TAT). Mówiący po angielsku urzędnicy biura udzielą Państwu wszelkich informacji oraz pomogą przy załatwianiu spraw urzędowych, np. w przypadku kradzieży, oszustw, wypadków itp.
Bangkok: Rajdamnoen Nok Avenue (obok stadionu Box), tel. (02) 694 1360 codziennie, w godz. 8.30-16.30.
Pattaya: biuro TAT mieści się pomiędzy Soi 7 i Soi 8 przy promenadzie plażowej.

Kluby nocne
Centrum rozrywkowe w Bangkoku usytuowane jest przy Patpong Road. Mieści się tam wiele barów i klubów. Można zajrzeć również do Soi Cowboy, w pobliżu Sukhumvit Road, lub do barów w międzynarodowych hotelach.

Naciągacze
Zalecamy ostrożność w przypadku spotkań z "życzliwymi" Tajami (taksówkarzami, "studentami", osobami poznanymi w restauracji itp.), którzy oferują swoje usługi jako przewodnicy. Zwykle pod koniec zwiedzania żądają oni wyższej zapłaty lub też wycieczka kończy się w "wyjątkowo tanim" sklepie, gdzie klient naciągany jest na zakupy. Jakiś czas później w sklepie tym ponownie pojawia się nasz "przewodnik" i odbiera swoją prowizję sięgającą nierzadko powyżej 30%. Równie ostrożnie należy podchodzić do wyjątkowych ofert dotyczących kupna biżuterii, jedwabiu lub wizyty w nocnym klubie czy salonie masażu.

Napięcie w sieci
Zazwyczaj wynosi ono 220 V. Mimo to prosimy zwrócić uwagę na odpowiednie wskazówki w łazienkach lub przy natryskach.

Poczta
Główny urząd pocztowy w Bangkoku: mieści się przy Charoen Krung Road (Post and Telegraph Department). Godziny otwarcia: pn.-pt. 8.00-20.00, sob. i nd. 8.00-13.00.
W Pattayi poczta mieści się w bocznej uliczce przy restauracji Pizza Hut. Godziny otwarcia: pn.-pt. 8.30-16.30, sob. i nd. 9.00-12.00. W święta poczta jest nieczynna. Telefonować można do godziny 24.00.

Korespondencję można również oddać w recepcji. Prosimy nie zapomnieć o dopisaniu na kopercie "Air Mail" i "Poland". W większości hoteli sprzedawane są karty pocztowe i znaczki. List lotniczy do 20 g - 19 bahtów, karta lotnicza mała - 9 bahtów, karta lotnicza duża - 14 bathów. Czas dostarczenia listów do Europy wynosi powyżej 1 tygodnia.

Przedmioty wartościowe
Rzeczy wartościowe, pieniądze, czeki podróżne, dokumenty i bilety lotnicze należy zdeponować w sejfie hotelowym. Właściciele hoteli w Tajlandii, podobnie jak na całym świecie, nie ponoszą odpowiedzialności za kradzieże w pokojach i na terenie hotelu.

Ambasada RP w Tajlandii
100/81-82, Vongvanij Building B, 25th Floor
Rama 9 Road, Huaykwang District, Bangkok 10310
tel. (+66) 2-645-0367/9
fax. (+66) 2-645-0365

Telefon
Recepcja hotelu pośredniczy w nadawaniu telegramów i łączeniu rozmów międzynarodowych. Rozmowa telefoniczna z Europą kosztuje za pierwsze 3 minuty ok. 400 bahtów i za każdą następną minutę ok. 130 bahtów. Ponadto pobierana jest prowizja za usługę. Rozmowy miejscowe prowadzone z budki telefonicznej kosztują 1 bahta.
Rozmowy międzynarodowe łączy również poczta (do godziny 24.00). Dostępne są również żółte budki telefoniczne International Call, z których można dzwonić za pomocą kart telefonicznych (Phonecards). Jedna minuta kosztuje 55 bahtów. Międzynarodowe karty telefoniczne można kupić w wielu supermarketach i sklepach za 300 bahtów.
Telefonując, prosimy pamiętać o różnicy czasu! Konieczne jest zgłoszenie rozmowy międzynarodowej. Czas oczekiwania na połączenie wynosi ok. 10 minut.
Hotele w większych miastach dysponują systemem bezpośredniego wybierania numeru (IDD). Z kilkoma wyjątkami z hotelu można również nadać faks.

Woda pitna
Woda z wodociągów w Tajlandii uważana jest za zdatną do picia. Nie polecamy jej jednak turystom. Lepiej kupić wodę mineralną dostępną w każdym hotelu i restauracji. Bez obaw można pić również wodę z karafek znajdujących się w pokojach hotelowych.

Złoto
W Tajlandii nie nadzoruje się produkcji wyrobów złotniczych, toteż ewentualne certyfikaty wystawiane przez sprzedawców nie mają zwykle żadnej wartości. Kupując złoto radzimy poprosić o pomoc rezydenta.

Upominki, upominki
Prosimy zachować ostrożność przy kupowaniu upominków w postaci roślin i zwierząt. Niech nie dadzą się Państwo zwieść niską ceną. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że dany gatunek jest chroniony przez Waszyngtońską Konwencję o Ochronie Gatunków. Celnicy mogą zarekwirować nabytek, a nawet wymierzyć grzywnę, jeżeli nie będą Państwo w stanie okazać odpowiednich dokumentów.

Posążki Buddy i antyki
Wywóz posążków Buddy z Tajlandii, niezależnie od ich wieku, materiału i wielkości, ze względów etyczno-religijnych, możliwy jest tylko za zgodą departamentu sztuki (Fine Arts Department). Zakaz wywozu dotyczy również przedmiotów mających ponad 100 lat i uważanych za antyki.

Komunikacja
Autobusy: odradzamy poruszanie sie po Bangkoku komunikacją miejską. Natomiast pomiędzy Pattayą, Bangkokiem i Cha Am codziennie kursują klimatyzowane autobusy. Informacje na temat rozkładu jazdy otrzymają Państwo w recepcji lub u rezydenta.
Autobusy rzeczne: najbardziej oryginalny dla Europejczyków środek komunikacji w Bangkoku. W regularnych odstępach czasu "autobusy" kursują pomiędzy przystaniami na rzece Menam. Korzystanie z autobusów rzecznych jest niedrogie, np. przejazd z hotelu Menam do placu Phra Mane kosztuje tylko 7 bahtów.
Bahtbus lub minibus: najpopularniejszym i najtańszym środkiem transportu w Pattayi jest bahtbus będący odmianą taksówki wieloosobowej. Za przejazdy na terenie Pattayi zapłacą Państwo 10 bahtów za osobę. Do Cosy Beach, Asia i hotelu Royal Cliff - 50 bahtów (za autobus), taka sama cena obowiązuje za przejazd z Thai Garden do miasta lub z powrotem. Do Nam Mau i ośrodka Pinnacle Resort - 150 bahtów (za autobus). Do wioski Naklua - ok. 10 bahtów za osobę. Są to stałe ceny. Na odcinkach poza wyżej wymienionymi cena jest uzgadniana indywidualnie przed rozpoczęciem podróży. Pod ręką należy zawsze mieć drobne pieniądze, ponieważ kierowcy często nie mają lub nie chcą wydać reszty. W przypadku bahtbusów należy ze względów bezpieczeństwa zawsze zwrócić uwagę na to, czy autobus jest oznaczony z boku i wewnątrz pojazdu czytelnym numerem.
Samlor (tuk-tuk): trzykołowe, kolorowe "taksówki" to typowy element tutejszego krajobrazu. Polecamy je zwłaszcza w przypadku krótkich przejazdów. Cena uzależniona jest od długości odcinka i wynosi przeciętnie od 40 bahtów.
Kolej: z Bangkoku do najważniejszych punktów w kraju kursują codziennie 3 pociągi ekspresowe. Informacje na temat rozkładu jazdy uzyskają Państwo na dworcu głównym Hualampong przy Rama IV Road.
Taksówki: najpopularniejszym wśród turystów środkiem komunikacji są taksówki. Radzimy korzystać z taksówek Meter Taxi, które są wyposażone w taksometry, dzięki czemu nie potrzeba negocjować ceny przejazdu. Opłata podstawowa wynosi 35 bahtów. Prosimy zwrócić uwagę na to, czy kierowca włączył taksometr. Warto też mieć przy sobie drobne pieniądze, bo taksówkarze często nie chcą lub nie mogą wydać reszty.

Wynajem samochodów
Nie tylko ze względu na ruch lewostronny, ale również ze względu na specyficzny styl jazdy tutejszych kierowców, odradzamy samodzielną jazdę samochodem po Bangkoku. Panują tutaj wieczne korki i aby przejechać po południu odcinek 10-kilometrowy potrzeba czasem około godziny. Jeżeli mimo to zdecydują się Państwo wynająć samochód, prosimy o rozważną i ostrożną jazdę. Przed dalszą podróżą należy sprawdzić, czy samochód jest sprawny. Wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy!

Sport
Pływanie: w Bangkoku nie ma możliwości kapieli w morzu, dlatego wielbiciele tego sportu zdani są na baseny hotelowe. Z morskiej piany, jak również basenu hotelowego można skorzystać w Pattayi, Cha-Am i Hua Hin.
Tenis: wiele hoteli dysponuje własnymi kortami tenisowymi. Rezerwacje przyjmowane są przez recepcję hotelową.
Golf: w Bangkoku i innych miejscowościach turystycznych jest kilka 18-dołkowych pól golfowych. Informacje uzyskają Państwo u rezydenta i w recepcji hotelowej. W pobliżu Pattayi znajdują się dwa 18-dołkowe pola golfowe. W odległości 8 km znajduje się Siam Country Club. Opłatę Green Fee należy uiścić w hotelu Tropicana. 30 km od Pattayi usytuowany jest Bang Phra Golf Course.
Windsurfing: w Pattaya-Jomtien mieszczą się 2 szkoły. Wypożyczalnia desek - ok. 200 bahtów za godzinę.
Żeglarstwo: jachty i katamarany można wypożyczyć na plaży w Jomtien w Pattayi. Wypożyczenie sprzętu na godzinę kosztuje ok. 250 bahtów, za dzień - 1200 bahtów.
Narty wodne: na plaży można wypożyczyć motorówki do jazdy na nartach wodnych. Cena za kwadrans - ok. 500 bahtów. Radzimy zawsze wcześniej ustalić cenę.
Ostrzeżenie: nie należy wypożyczać motocykli lub skuterów wodnych, nawet gdyby oferta była wyjątkowo kusząca. Pojazdy nie są ubezpieczone, a użytkownik ponosi osobiście odpowiedzialność za wszelkie szkody narażając się na ogromne niebezpieczeństwo! (To samo dotyczy jeepów).

Szpitale
Bangkok: Bumrungrad Medical Center, 33 Sukhumvit Soi 3, tel. 2 53 02 50-9. Usługi całodobowo.
Pattaya: Pattaya International Hospital przy Soi 4, w pobliżu Alcazar Cabaret, tel. 42 83 74. Jest to jedyny szpital o standardzie europejskim. Znajduje się tutaj również gabinet stomatologiczny. Usługi całodobowe.

Wizyty lekarskie
Wizyty lekarskie należy opłacić na miejscu. Mając prywatną polisę ubezpieczeniową lub dodatkowe ubezpieczenie na wypadek choroby za granicą, trzeba zażądać od lekarza wystawienia szczegółowego rachunku.

Apteki
W aptekach dostępne są niemal wszystkie leki europejskie. Prosimy zapytać rezydenta lub recepcjonistę o aptekę położoną najbliżej Państwa hotelu. O receptę nikt nie zapyta, jeśli będą Państwo w stanie wytłumaczyć, o jaki lek chodzi. Aptekę znajdą Państwo obok banku Thai Farmers Bank w centrum Pattayi oraz tuż obok "Alt Heidelberg".

Potrawy
Podobnie jak w Europie, tak i w Azji turysta odwiedzający różne kraje styka się z coraz to innymi smakami, sposobem przygotowania potraw i dodatkami. Kuchnia tajska jest daleką krewną niedoścignionej w Azji kuchni chińskiej. Jej nieodłącznym składnikiem są zupy i ryż, do którego podaje się wołowinę, wieprzowinę, kurczaka i ryby - zawsze pokrojone na drobne kawałki - oraz gotowane warzywa. Potrawy są zwykle bardzo pikantne. Do dań przeznaczonych dla Europejczyków dodaje się mniej przypraw. Jada się trzymając w prawej dłoni łyżkę i pomagając sobie widelcem trzymanym w lewej ręce.
Tom Yam - najbardziej znana zupa w Tajlandii. Jej najpopularniejszą odmianą jest Tom Yam Gung przyrządzana na bazie rosołu z kury z grzybami, chili, kawałkami i liśćmi cytryny oraz bardzo lubianymi krewetkami. Każdy, kto był w Tajlandii, z pewnością próbował tej zupy.
Thai Curry - jest wiele odmian tego dania. Do jego przygotowania używa się wołowiny, wieprzowiny, drobiu lub ryb i dodaje mleka kokosowego, czosnku, pieprzu, cebuli i chili.
Mu Pad Gratiem Prikthai - wieprzowina z czosnkiem i pieprzem. Aromatyczne, nie za ostre danie spożywane z białym, gotowanym ryżem.
Kao Pad i Kui Tio - smażony ryż lub makaron z krabami, wieprzowiną lub kurą.
Nua Pad Nam Man Hoy - dość niespotykane połączenie: wołowina w sosie z ostryg. Smakuje jednak naprawdę wyśmienicie. Również do tego dania podaje się biały, gotowany ryż.
Gue Tio - danie to ma niezliczone warianty: jest lubianą przez Tajów zupą, choć czasem zupy nie przypomina (Gue Tio Haeng = bez wody!). Jako zupę podaje się je z makaronem i dodatkiem mięsa lub ryby. Danie można dostać wyłącznie w garkuchniach, Jada się je pałeczkami. Warto spróbować.

Napoje
Piwo: najbardziej znanym gatunkiem jest Chan, Kloster i Singha (lew) oraz niskoprocentowa odmiana Singha Gold. Na licencji produkowane są również piwa Koster, Carlsberg, Heineken i Beck's. W Pattayi jest browar, gdzie można napić się świeżego piwa.
Wino: wina dojrzewające w Tajlandii zwykle nie odpowiadają gustom Europejczyków, a importowane są bardzo drogie. Najtańsze wśród nich są wina kalifornijskie i australijskie.
Mekong: produkowana w Tajlandii ryżowa whisky jest bardzo smaczna i doskonale nadaje się do koktajli (z colą lub sokiem pomarańczowym). Whisky tej nie należy jednak porównywać ze Scotchem lub Bourbonem. Butelka ryżowej whisky kosztuje zaledwie ok. 100 bahtów.
Kawa: w wielu hotelach podaje się czarną Boncafe podobną w smaku do kawy włoskiej. Do śniadania serwowana jest najczęściej Nescafe.
Herbata: niestety najczęściej parzy się ją z torebek. W supermarketach można kupić wiele odmian herbat indyjskich, chińskich i cejlońskich.
Napoje alkoholowe: whisky, koniak i wódki są importowane i w związku z tym obłożone wysokim podatkiem i odpowiednio droższe. To samo dotyczy aperitifów i wódek ziołowych, np. Underberg i Fernet.powrót
drukuj stronę wyślij link

  Szukasz informacji o ciekawych wyjazdach, nowościach, promocjach i ofertach "last minute"?
  Wpisz swój adres e-mail. Przyślemy Ci newsletter, a w nim coś naprawdę interesującego.

zapisz    wypisz
 strona 
 główna 
|
 last 
 minute 
|
przeloty
czarterowe
|
 rozkład 
 lotów 
|
rezerwacja
hotelu online
|
 podróże 
 z golfem 
|
polityka
prywatności
|
 regulamin 
 forum 
|
 mapa 
 serwisu 
|
 kontakt 


Biuro Podróży TU I TAMTU I TAM na Facebooku     TU I TAM na Twitterze© KR Public Relations 1998-2015 partner serwisu - FirmenDeutschland.de