Na naszej witrynie stosujemy pliki cookies, które wysyłamy w celu dostosowywania treści i ułatwiania Państwu nawigacji. Można w używanej przeglądarce zmienić ustawienia dotyczące cookies i je zablokować. Więcej informacji na stronie "Polityka prywatności".
jesteś tu:strona głównakatalogi TUI Turcja Riwiera Turecka RIU Kaya BelekWskazówki
Biuro Podróży TU I TAM - TUI Centrum Podróży pełna oferta TUI Poland, TUI Deutschland, TUI Cars, TUI Ferienhaus last  minute z wylotami z Niemiec hotele, transfery, wycieczki i samochody z wyszukiwarki Bedsonline luksusowe hotele z katalogów Airtours hotele z sieci RIU oferty Business Travel Club obozy i kolonie krajowe i zagraniczne z oferty Almaturu najlepsze wycieczki objazdowe po Włoszech z oferty Mediterraneum oferty onholidays, specjalistów od Bułgarii, Rumunii i Grecji Biuro Podróży TU I TAM - TUI Centrum Podróży
strona główna katalogi letnie i zimowe TUI last minute TUI bilety lotnicze golf forum TU I TAM wycieczki zapytaj o oferte
Ważna informacja
Uprzejmie informujemy, że z powodu niezwykle ważnych spraw osobistych, zostaje zawieszony serwis internetowy Biura Podróży TU I TAM.
Przepraszamy.
 
forum dyskusyjne
strona główna
przepisy wjazdowe
wskazówki
klimat i pogoda
pola golfowe
informacje o regionie
wycieczki lokalne
informacje o miejscu
Kaya Eagles Golf
poczytaj i wpisz
zaloguj się

Turcja - wskazówki dla podróżnych

Waluta: jednostką monetarną Turcji jest lira turecka (TRY).
1 TRY = ok. 1,82 zł

Pieniądze najlepiej wymienić dopiero w Turcji. Karty kredytowe honorowane są przez większość hoteli, sklepów i agencji wynajmu samochodów.
W kantorach i bankach nie wymienia się dolarów sprzed 1990 r. (z małymi głowami prezydentów).
Wwóz i wywóz banknotów waluty miejscowej jest dozwolony bez ograniczeń. Ponowna wymiana lirów tureckich na walutę obcą jest możliwa tylko przy wyjeździe na lotnisku, za okazaniem dowodu zakupu. Wwóz dewiz jest dozwolony bez ograniczeń (deklaracji wymagają tylko sumy powyżej 5000 USD). W większych miastach i centrach turystycznych znajdują się bankomaty. Tam za pomocą karty euroczekowej lub karty kredytowej oraz osobistego numeru PIN można podjąć gotówkę.

Różnica czasu: minus 1 godzina.

Język: w regionach turystycznych - w hotelach, restauracjach i sklepach - można porozumieć się po niemiecku i angielsku.

Prawo jazdy: uznawane jest polskie prawo jazdy.

Komunikacja publiczna: w Turcji istnieje dobrze rozbudowana sieć krajowych połączeń autobusowych. Turystom najkorzystniej będzie poruszać się zbiorowymi taksówkami (Dolmus). Na określonych trasach obowiązują stałe opłaty. Taksówki zatrzymują się na żądanie, nie mają stałego rozkładu jazdy.

Taksówka: podróżowanie taksówką w Turcji kosztuje mniej więcej tyle, ile w Polsce. We wszystkich taksówkach są zainstalowane taksometry.

Transport: w przypadku korzystania z usług krajowych linii lotniczych posiadających lotniska w regionach wypoczynkowych należy liczyć się z wczesnymi godzinami wylotów i/lub późnymi godzinami przylotów.

Energia elektryczna: prąd zmienny 220 V.

Telefon: najkorzystniej jest telefonować z budki telefonicznej lub z poczty. Aparaty przyjmują karty telefoniczne, które można kupić na poczcie lub w minimarketach.

Urzędy pocztowe: oznaczone są skrótem PTT (czarnymi literami na żółtym tle).

Upominki: w Turcji można korzystnie kupić dywany oferowane w rozmaitych wzorach i wielkościach. Należy przy tym pamiętać, że wartość dywanu uzależniona jest od wykorzystanego materiału oraz gęstości węzłów. Dużą popularnością wśród turystów cieszą się również wyroby skórzane, a szczególnie kurtki o modnym kroju i umiarkowanej cenie. Ponadto można nabyć biżuterię złotą i srebrną z kamieniami półszlachetnymi, onyksem, koralami, agatem lub bursztynem. Sklepy z rzemiosłem artystycznym oferują ceramikę, rzeźby, wyroby z mosiądzu i miedzi. Wśród produktów spożywczych bardzo popularny jest miód (na przykład piniowy i akacjowy).

Apteki: nazywają są tutaj Eczane i oznaczone są biało-czerwonymi szyldami. Wiele leków można tu nabyć w cenach porównywalnych do polskich.

W razie choroby: zalecane jest zawarcie oferowanego przez TUI ubezpieczenia. Szczegółowe informacje otrzymacie Państwo w biurze podróży.
Nowość: w Bodrum istnieje centrum dializy. Dalszych informacji udziela ośrodek medyczny Feriendialyse w Bodrum.
Ayaz Cadesi nr 33
Gümbet 48400 Bodrum - Turcja
tel.: 0 090 252 316 75 05
faks: 0 090 252 316 28 38

Zwiedzanie meczetów: muezzin pięć razy dziennie nawołuje do modlitwy. W godzinach modłów należy zrezygnować ze zwiedzania meczetów. Przed wejściem do meczetu trzeba zdjąć buty. Panie powinny nosić nakrycie głowy i mieć osłonięte ramiona. Zwiedzanie świątyń w minispódniczkach/krótkich spodenkach jest zabronione.

Wycieczki objazdowe: napiwki dla pilota oraz kierowcy nie są zawarte w cenie wycieczki.

Kuchnia i trunki: tureckie śniadanie składa się zazwyczaj z kawy i herbaty, białego chleba, masła i dżemu. Przy śniadaniu w formie bufetu dodatkowo można zjeść miód, jogurt, ser, czarne i zielone oliwki, pomidory i ogórki. Wiele hoteli oferuje obfite bufety śniadaniowe.
Turcy uważani są za naród smakoszy. Dużą rolę w kuchni regionalnej odgrywają warzywa, jogurt i słodkie desery. Jogurtu używa się do sosów i sałatek. Słodycze można kupić w specjalnych sklepach Tatlicilar, piekarniach pasztecików Börekciler i Pastahane lub w Muhallebici, gdzie można zamówić potrawy oraz zupy mleczne. W małych lokalach zwykle zestawia się posiłek samemu, wybierając potrawy prosto z garnków i patelni w kuchni. W lokalach z szyldem Kebab można posmakować różnych rodzajów kebabu (grilowane mięso) oraz köfte (pulpeciki z siekanego mięsa). Desery są najczęściej bardzo słodkie, jak np. baklava, pasztecik faszerowany orzechami włoskimi i pistacjowymi, polany miodem.
Z piw najbardziej popularne jest Efes. Mało u nas znane, a bardzo dobre są również tureckie wytrawne wina białe i czerwone, o owocowym i pełnym bukiecie. Raki (rakija) to wódka z winogron destylowana z ziarnami anyżu. Rozcieńcza się ją z wodą i podaje jako aperitif lub do posiłków.

Odbiór satelitarny: w każdym hotelu znajduje się antena satelitarna. Nie ma jednak gwarancji, że w każdym hotelu można będzie oglądać polskie programy. Jakość odbioru i obrazu jest uzależniona od położenia hotelu oraz warunków pogodowych.

Przywóz zwierząt domowych w większości hoteli zabronione jest przywożenie kotów i psów. Wyjątek stanowi hotel Aytur w Alanyi.
Konieczne jest posiadanie następujących dokumentów: - świadectwo zdrowia w międzynarodowej książeczce szczepień wystawione przez weterynarza maksymalnie 48 godz. przed przyjazdem, - szczepienie przeciwko wściekliźnie wpisane do międzynarodowej książeczki szczepień, wykonane w terminie minimum 15 dni, a maksymalnie 6 miesięcy przed wyjazdem.
Informacji na temat przywozu innych zwierząt udzielają konsulaty tureckie. Przywóz psów i kotów musi być zawsze potwierdzony przez hotel. Chęć przywozu zwierzęcia należy zgłosić w biurze podróży TUI podając rasę i wielkość zwierzęcia. Biuro podróży poinformuje Państwa o cenie, jaką należy zapłacić za pobyt czworonoga. Po otrzymaniu potwierdzenia z hotelu biuro podróży ustala z liniami lotniczymi warunki transportu zwierzęcia. Należy pamiętać o tym, że zwierzęta nie mogą być wpuszczane do restauracji, na teren basenu, plaży itp.

Standard usług: ruch turystyczny nabrał w Turcji znaczenia dopiero przed kilkoma laty. Hotele starają się dorównać standardom międzynarodowym. Większości hoteli już się to udało, jednak w wielu małych i średnich obiektach nie należy oczekiwać perfekcyjnej obsługi. Zwykle personel bardzo stara się zaspokoić wszystkie życzenia gości.

Odzież: lekka odzież letnia. Wyjeżdżając wiosną i jesienią nie należy zapominać o cieplejszym ubraniu i parasolu lub płaszczu przeciwdeszczowym.

Plaże: tureckie plaże są własnością publiczną. Pokrywa je drobny piasek, żwir lub kamienie. Utrzymanie plaży w czystości należy do obowiązków hoteli. Duże kamienie usuwa się z plaży, jednak radzimy nakładać sandały kąpielowe, ponieważ zejście do morza może być skaliste lub kamieniste. W wielu hotelach są specjalne miejsca kąpielowe, które ułatwiają dojście do morza.

Łóżka do opalania na plaży i przy basenie: z wieloma hotelami mamy podpisaną umowę gwarantującą, że łóżka do opalania, maty, parasole przeciwsłoneczne, a częściowo również ręczniki kąpielowe, są zawarte w cenie pobytu.

Sport: w Turcji konieczna jest licencja na pływanie na desce surfingowej oraz katamaranie.

Uwaga: jeśli chcielibyście Państwo wybrać się na dodatkowy posiłek do restauracji nie należącej do zarezerwowanego hotelu, konieczna jest wcześniejsza rezerwacja miejsc.powrót
drukuj stronę wyślij link

  Szukasz informacji o ciekawych wyjazdach, nowościach, promocjach i ofertach "last minute"?
  Wpisz swój adres e-mail. Przyślemy Ci newsletter, a w nim coś naprawdę interesującego.

zapisz    wypisz
 strona 
 główna 
|
 last 
 minute 
|
przeloty
czarterowe
|
 rozkład 
 lotów 
|
rezerwacja
hotelu online
|
 podróże 
 z golfem 
|
polityka
prywatności
|
 regulamin 
 forum 
|
 mapa 
 serwisu 
|
 kontakt 


Biuro Podróży TU I TAMTU I TAM na Facebooku     TU I TAM na Twitterze© KR Public Relations 1998-2015 partner serwisu - FirmenDeutschland.de