Na naszej witrynie stosujemy pliki cookies, które wysyłamy w celu dostosowywania treści i ułatwiania Państwu nawigacji. Można w używanej przeglądarce zmienić ustawienia dotyczące cookies i je zablokować. Więcej informacji na stronie "Polityka prywatności".
jesteś tu:strona głównakatalogi TUI Grecja Kreta Creta Maris Beach ResortWskazówki
Biuro Podróży TU I TAM - TUI Centrum Podróży pełna oferta TUI Poland, TUI Deutschland, TUI Cars, TUI Ferienhaus last  minute z wylotami z Niemiec hotele, transfery, wycieczki i samochody z wyszukiwarki Bedsonline luksusowe hotele z katalogów Airtours hotele z sieci RIU oferty Business Travel Club obozy i kolonie krajowe i zagraniczne z oferty Almaturu najlepsze wycieczki objazdowe po Włoszech z oferty Mediterraneum oferty onholidays, specjalistów od Bułgarii, Rumunii i Grecji Biuro Podróży TU I TAM - TUI Centrum Podróży
strona główna katalogi letnie i zimowe TUI last minute TUI bilety lotnicze golf forum TU I TAM wycieczki zapytaj o oferte
Ważna informacja
Uprzejmie informujemy, że z powodu niezwykle ważnych spraw osobistych, zostaje zawieszony serwis internetowy Biura Podróży TU I TAM.
Przepraszamy.
 
forum dyskusyjne
strona główna
wskazówki
informacje o regionie
klimat i pogoda
wycieczki na Krecie
informacje o miejscu
poczytaj i wpisz
zaloguj się

Grecja - wskazówki dla podróżnych

Poczta i telefon
Poczta nazywa się po grecku tachidromion. List do Polski dotrze w terminie ok. 1 tygodnia. Znaczki pocztowe można nabyć na poczcie, w recepcji hotelowej i w kioskach, którym wolno pobierać ze tę usługę niewielką opłatę.
Telekomunikacja grecka - OTE - ma oddziały we wszystkich większych miejscowościach. Telefonować mogą Państwo również z kiosków, oferujących także czasopisma, słodycze i wyroby tytoniowe. Ponadto jest wiele ogólnodostępnych telefonów (karty telefoniczne można kupić w OTE, kioskach i niektórych innych sklepach).
Poland Direct: telefony z zagranicy do Polski na koszt abonamenta. Inicjowanie połączenia Poland Direct z publicznych aparatów telefonicznych wymaga użycia monety lub karty telefonicznej.
Uwaga! W niektórych hotelach oraz podczas korzystania z usług w sieci telefonii ruchomej mogą wystąpić dodatkowe opłaty.

Różnica czasu: + 1 godzina.

Prawo jazdy
Polskie prawo jazdy jest uznawane (w niektórych wypożyczalniach samochodów jednak wymagane jest prawo jazdy międzynarodowe). Wymagany wiek przy wynajmie min. 21 lat i posiadanie prawa jazdy co najmniej od 1 roku.

Język
Grecki. Prawie wszędzie mówi się po angielsku. Radzimy Państwu mimo to nauczyć się kilku greckich słów - przekonają się Państwo, że nie jest to aż tak trudne, a otworzy przed Państwem serca mieszkańców Grecji.

Klimat i odzież
W Grecji panuje klimat śródziemnomorski z upalnym, bezdeszczowym latem. Noce są dość chłodne, przede wszystkim wiosną i jesienią radzimy więc zabrać ze sobą w podróż nieco cieplejszą odzież i płaszcz przeciwdeszczowy. W hotelach w ciągu dnia ubranie oficjalne nie jest konieczne. W obiektach wyższej kategorii (od 3 gwiazdek) stosowny ubiór należy jednak wieczorem do dobrego tonu (długie spodnie dla panów).

Obsługa
Hotele w Grecji starają się dorównać standardowi międzynarodowemu. W małych i średnich hotelach obsługa nie zawsze jest może doskonała, ale mogą Państwo liczyć na wyjątkową gościnność i uczynność personelu. Ponieważ w przypadku usterek części zamienne są często trudne do zdobycia, naprawy mogą potrwać nieco dłużej.

Greckie śniadanie
Jest na ogół niezbyt obfite, gdyż w Grecji - podobnie jak w innych południowych krajach - do pierwszego posiłku nie przywiązuje się zbyt dużej wagi. Śniadanie składa się z kawy lub herbaty, białego chleba, masła, dżemu lub miodu, kawałka ciasta i szklanki soku.
W tawernach nie natrafią Państwo na problemy językowe. Zgodnie z miejscowym obyczajem udają się Państwo do kuchni i samodzielnie wybierają potrawy dla siebie. Przy okazji tych kulinarnych wypraw radzimy koniecznie spróbować typowych greckich potraw:
moussaka - suflet z oberżyny, ziemniaków i siekanego mięsa, z sosem beszamelowym,
pastitsio - suflet z makaronu, pomidorów i siekanego mięsa,
stiffado - smakowity gulasz z całymi cebulami i sosem pomidorowym,
arni psito - baranina z rożna,
dolmadhes - delikatne siekane mięso, zawijane w liście winogron w sosie cytrynowym,
tzatziki - bardzo smaczny grecki jogurt z dużą ilością czosnku, siekanym ogórkiem i koperkiem,
meze - przekąski, rozmaite małe potrawy.
Do każdego posiłku podaje się sałatkę, np. choriatiki. Jest to wiejska sałatka z pokrojonych w kostkę ogórków i pomidorów, kapusty i cebuli, z dodatkiem sera owczego, oliwek, ziół i dużej ilości oliwy z oliwek.
W Grecji potrawy podaje się przeważnie ciepłe, a nie gorące, dzięki czemu są one niezapomniane w smaku.

Napiwki
W hotelach i restauracjach oczekuje się napiwków w wysokości ok. 10%. Również pokojówce powinni Państwo pozostawić niewielki napiwek.

Energia elektryczna i woda
Prąd zmienny 220 V. Również w Grecji czyni się wysiłki w celu zmniejszenia zużycia energii. W związku z tym należy się liczyć z możliwością okresowych wyłączeń urządzeń klimatyzacyjnych, wind, ogrzewania basenu i brakiem ciepłej wody. Ponieważ energia czerpana jest często z promieni słonecznych, może się zdarzyć, że pod prysznicem zabraknie ciepłej wody. Z powodu suszy latem na wyspach występują czasem problemy z zaopatrzeniem w wodę.

Klimatyzacja w hotelach
Liczne hotele dysponują klimatyzacją, co uwzględniliśmy w opisie poszczególnych obiektów. Urządzenia klimatyzacyjne włączane są okresowo, tzn. w wyjątkowo gorące dni (głównie w lipcu i sierpniu). To samo dotyczy ogrzewania: włączane jest ono w sezonie wiosennym, w szczególnie chłodne dni. Włączanie tych urządzeń zależy od decyzji właściciela hotelu.

Podróże po Grecji
Być gościem w Grecji to szczególnego rodzaju przeżycie. Już starożytne legendy opisują przyjazny stosunek Greków do gości. Przekona się o tym każdy, kto otwarcie podejdzie do miejscowych obyczajów. Jeżeli wykażą Państwo przy tym nieco cierpliwości, elastyczności i zrozumienia, to na pewno zostaną Państwo zauroczeni spokojem greckiej codzienności i radością życia mieszkańców tego kraju.

Dni świąteczne
W czasie greckiej Wielkanocy (w 2002 od 3 do 5 maja) odbywają się procesje. Nie zabraknie też wielkanocnego baranka. Innym ważnym świętem jest obchodzona 15 sierpnia Panagia - Wniebowzięcie Matki Boskiej. Tego dnia w całym kraju mieszkańcy wsi wracają do swoich rodzinnych wsi, aby uczcić święto tańcem i wesołą zabawą.

Morze i plaża
Wszystkie plaże w Grecji są własnością publiczną, nawet jeśli podaje się, że należą one do hotelu. Istnieją różne rodzaje plaż, od piaszczystych do skalistych. Parasole plażowe i leżaki można przeważnie wynająć na plaży (ograniczenia przed i po sezonie), w szczycie sezonu może ich jednak zabraknąć. Niekiedy można niestety natknąć się podczas kąpieli w morzu na jeżowce, radzimy więc zabrać ze sobą sandały kąpielowe.

Motocykle
Prawie wszędzie istnieje możliwość wypożyczenia motocykli i motorowerów. Prosimy koniecznie założyć do jazdy odpowiednią odzież ochronną i jeździć ostrożnie, zwłaszcza na nieutwardzonych drogach. Co roku zdarza się niestety wiele - niekiedy ciężkich - wypadków.

Ważne informacje dla osób rezerwujących pobyt bez wyżywienia
Zwykle kuchnie ewentualnie aneksy kuchenne w apartamentach są wyposażone w dwupalnikowe elektryczne kuchenki, w których jeden palnik jest bardzo mały - typowy dla greckiego dzbanka z kawą. Zestawy stołowe są zwykle bardzo proste (np. brak dzbanka do kawy, filtra i torebek czy też kieliszków na jajka, ponieważ nie są one w Grecji popularne). Ściereczki do naczyń należy wziąć ze sobą z domu.

Program wycieczkowy
Udział w ciekawej wycieczce może z pewnością przyczynić się do wzbogacenia programu urlopowego.
Aby uniknąć problemów, prosimy o przestrzeganie następujących zasad: jeżeli program wycieczki przewiduje zwiedzanie klasztoru, kościoła lub innego miejsca sakralnego, należy zwrócić uwagę na odpowiedni ubiór, tzn. ramiona i kolana muszą być zakryte, panie powinny nosić spódniczkę, a z krótkich spodenek należy zrezygnować. W prawie każdej miejscowości wypoczynkowej istnieje możliwość zarezerwowania wycieczek.

Republika Mnichów - góra Athos
Podróżni płci męskiej mogą wybrać się się na pówysep Athos. By jednak zwiedzić Republike Mnichów wymagana jest wiza, którą można załatwić w Salonikach. Szczegółowe informacje udzieli Państwu rezydent.

Fotografowanie
Materiały fotograficzne są w Grecji na ogół dość drogie, dlatego lepiej zaopatrzyć się w nie przed wyjazdem. Prosimy pamiętać, że fotografowanie i filmowanie w muzeach greckich, bazach archeologicznych itp. dozwolone jest wyłącznie za opłatą. Fotografowanie obiektów wojskowych jest zabronione.

Telewizja
Wiele hoteli w Grecji wyposażonych jest w telewizory z możliwością odbioru satelitarnego. Jakość odbioru i obrazu nie zawsze jest wystarczająco dobra. Nie zawsze hotele oferują możliwość odbioru polskojęzycznych programów satelitarnych.

Prace budowlane
Ze względu na rosnącą popularność wysp greckich wśród turystów wciąż buduje się nowe lub remontuje już istniejące obiekty wypoczynkowe. W związku z tym nie da się czasem uniknąć niedogodności związanych z zakwaterowaniem w sąsiedztwie placu budowy. Serwis World of TUI stara się zawsze nas poiformować wcześniej o planowanych ew. już rozpoczętych budowach, by wiedzieli Państwo o tym na czas.

Sporty wodne
Na prawie wszystkich większych plażach w Grecji oferuje się możliwość uprawiania sportów wodnych (za opłatą). Prosimy pamiętać, że możliwości takie oferują miejscowe ośrodki sportowe, a uprawianie sportów wodnych uzależnione jest od sezonu (trwa on najczęściej od połowy maja do połowy października). Ze względu na brzydką pogodę mogą również wystąpić ograniczenia w dostępie do oferty.powrót
drukuj stronę wyślij link

  Szukasz informacji o ciekawych wyjazdach, nowościach, promocjach i ofertach "last minute"?
  Wpisz swój adres e-mail. Przyślemy Ci newsletter, a w nim coś naprawdę interesującego.

zapisz    wypisz
 strona 
 główna 
|
 last 
 minute 
|
przeloty
czarterowe
|
 rozkład 
 lotów 
|
rezerwacja
hotelu online
|
 podróże 
 z golfem 
|
polityka
prywatności
|
 regulamin 
 forum 
|
 mapa 
 serwisu 
|
 kontakt 


Biuro Podróży TU I TAMTU I TAM na Facebooku     TU I TAM na Twitterze© KR Public Relations 1998-2015 partner serwisu - FirmenDeutschland.de