Na naszej witrynie stosujemy pliki cookies, które wysyłamy w celu dostosowywania treści i ułatwiania Państwu nawigacji. Można w używanej przeglądarce zmienić ustawienia dotyczące cookies i je zablokować. Więcej informacji na stronie "Polityka prywatności".
jesteś tu:strona głównakatalogi TUI Grecja Kreta Grecotel Amirandeswycieczki na Krecie
Biuro Podróży TU I TAM - TUI Centrum Podróży pełna oferta TUI Poland, TUI Deutschland, TUI Cars, TUI Ferienhaus last  minute z wylotami z Niemiec hotele, transfery, wycieczki i samochody z wyszukiwarki Bedsonline luksusowe hotele z katalogów Airtours hotele z sieci RIU oferty Business Travel Club obozy i kolonie krajowe i zagraniczne z oferty Almaturu najlepsze wycieczki objazdowe po Włoszech z oferty Mediterraneum oferty onholidays, specjalistów od Bułgarii, Rumunii i Grecji Biuro Podróży TU I TAM - TUI Centrum Podróży
strona główna katalogi letnie i zimowe TUI last minute TUI bilety lotnicze golf forum TU I TAM wycieczki zapytaj o oferte
Ważna informacja
Uprzejmie informujemy, że z powodu niezwykle ważnych spraw osobistych, zostaje zawieszony serwis internetowy Biura Podróży TU I TAM.
Przepraszamy.
 
forum dyskusyjne
strona główna
wskazówki
informacje o regionie
klimat i pogoda
wycieczki na Krecie
informacje o miejscu
poczytaj i wpisz
zaloguj się

Wycieczki fakultatywne na Krecie


Korzenie najwcześniejszej cywilizacji europejskiej, odkrycia archeologiczne, mity, legendy i tajemnice - może to właśnie sprawia, iż Kreta jest fascynującą wyspą, przyciągającą licznych turystów. Zapraszamy do uczestnictwa w wycieczkach przygotowanych przez TUI Hellas bądź zwiedzenia najbardziej pasjonujących miejsc Krety na własną rękę samochodem korzystając z oferty TUI Cars.

Ponieważ program i paleta wycieczek zmienia się, aktualną listę wraz z cenami otrzymają Państwo od rezydenta lub znajdą w segregatorze informacyjnym TUI w swoim hotelu.

Heraklion
Miasto to jest od 1971 roku stolicą Krety, piąte co do wielkości w Grecji. Warto tu zobaczyć fragmenty murów miejskich, port, piękną fontannę Morosiniego i oczywiście dwa muzea - archeologiczne (cenne zabytki cywilizacji minojskiej, których obecność czyni muzeum jedynym w swoim rodzaju na świecie) i historyczne (cenne manuskrypty oraz bogate archiwa fotograficzne).

Knossos
Knossos powinien zobaczyć każdy, kto przyjechał na Kretę. Niecałe sto lat temu miejsce to było znane jedynie z mitologii. Knossos był pałacem legendarnego króla Minosa, którego żona Pazyfae urodziła Minotaura - pół byka, pół człowieka. Aby monstrum nie szkodziło poddanym, król kazał Dedalowi wybudować labirynt, w którym je zamknięto. Z Attyki sprowadzano Minotaurowi na pożarcie chłopców i dziewczęta. Dopiero Ateńczyk Tezeusz zabił bestię i dzięki pomocy córki Minosa - Ariadny - wydostał się z labiryntu.
Rekonstrukcja tego wyjątkowego obiektu doszła do skutku dzięki zaangażowaniu i twórczej wyobraźni Sir Artura Evansa. W okolicy pałacu znajduje się interesująca i ponoć najstarsza na świecie Droga Królewska oraz zrekonstruowane wille minojskie, Mały Pałac, dom Wielkiego Kapłana, a także Willa Królewska.

Spinalonga
Zanim pojadą Państwo do Agios Nikolaos, proponujemy krótki postój w małej wiosce tkackiej Kritsa i odwiedzenie kościoła Panagia Kera słynącego z malowideł ściennych z XIII w. Następnie pojadą Państwo wzdłuż północnego wybrzeża do Agios Nikolaos, skąd łodzią przedostaną się Państwo na wyspę Spinalonga. Zobaczą Państwo wenecką fortecę i starą kolonię trędowatych. Wzniesiona w starożytności forteca broniła wejścia do portu Olous. Makieta eksponowana w Muzeum Morskim w Wenecji świadczy, że istniała ona jeszcze w 1574 roku, kiedy to na inspekcję wyspy udała się grupa weneckich inżynierów wojskowych. Obecna twierdza została ukończona w 1579 r. przyczyniając się do poprawienia stanu obronności wysepki, która mimo opanowania Krety przez Turków w 1669 r., stawiała opór aż do 1715 r. Wokół fortecy wyrosło miasteczko zamienione w 1903 r. decyzją władz kreteńskich w kolonię trędowatych.
Powrót na stały ląd do Eloundy, wioski rybackiej położonej naprzeciw wysepki Spinalonga, na jedną z najsłynniejszych plaż kreteńskich, cieszącą się niesłabnącym powodzeniem wśród turystów. Tu mogą Państwo się posilić i podziwiać otaczającą przyrodę. Ostatnim punktem podróży jest Agios Nikolaos, pełne uroku miasteczko portowe.

Santorini (wycieczka statkiem)
Czarny piasek i białe domy, błękitna tafla morza, powulkaniczne krajobrazy. Ze swoim osobliwym urokiem Santorini jest wysepką, której nie można porównać do żadnej innej. Tu w epoce brązu wybuchł wulkan konserwując w lawie pałac tak wspaniale, jak budynki w Pompejach i Herkulanum zostały zakonserwowane podczas wybuchu Wezuwiusza. Santorini była zamieszkana przed IX w. p. n. e. i znajdują się tu pozostałości z XII i VI w p. n. e. Najwięcej znalezisk pochodzi z czasów panowania na wyspie Ptolemeuszów i z okresów pózniejszych. Wycieczka pozostawia moc niezapomnianych wrażeń.

Samaria - najdłuższy wąwóz w Europie (dla aktywnych)
Jednodniowa wycieczka w rejon zachodniego wybrzeża wyspy należy do najbardziej fascynujących przedsięwzięć, jakie może zaoferować Kreta. Drogą szybkiego ruchu biegnącą wzdłuż wybrzeża jadą Państwo do Rethymnonu. W drodze postój na śniadanie. Celem wycieczki jest wąwóz Samaria położony w masywie Gór Białych (Lefka Ori) i zaliczany do europejskich cudów natury. Przez tysiąclecia woda rzeźbiła wąwóz, który sięga od wyżyny Omalos aż do Morza Libijskiego, i liczy sobie 18 km długości, jego szerokość waha się od 3 do 40 m, a głębokość sięga miejscami nawet 600 m.
Autokarem dojadą Państwo do Xyloskalo, gdzie na wysokości 1100 m n.p.m. rozpoczyna się wędrówka. W cieniu rozłożystych cyprysów wiedzie w dół wąwozu ścieżka o długości ok. 800 m, która przecina koryto rzeki i rumowiska kamieni. Podziwiając rzadkie gatunki kwiatów, ziół i krzewów, dochodzą Państwo do małego kościółka Aghios Nikolaos, a potem do jedynej osady na dnie wąwozu, opuszczonej Samarii, nazwanej tak na cześć kaplicy Santa Maria. Za osadą wąwóz zwęża się, a niemal pionowe skalne ściany zbiegają się ku sobie na odległość zaledwie 3 m. Zwężenie to nazywa się Sideroporta - Żelazna Brama.
W Aghia Roumeli docierają Państwo do morza. Po długim marszu można się odświeżyć w podczas kąpieli w morskiej wodzie. Następnym punktem wycieczki jest 20-kilometrowy rejs statkiem, który - w zależności od siły wiatru i pogody - potrwa 1-2 godzin. Statek przewiezie Państwa do Chora Sfakion, gdzie będzie podstawiony autokar.
Wskazówka: osoby doświadczone w wędrówkach pieszych pokonają trasę w ciągu 5-6 godzin. Na wycieczkę należy koniecznie założyć mocne obuwie. Trzeba mieć także krem z filtrem przeciwsłonecznym, nakrycie głowy oraz minimum 1-2 litry wody do picia. Wstęp do wąwozu oraz rejs statkiem są płatne dodatkowo.

Samaria (łatwiejsza trasa)
Dla tych z Państwa, którzy nie mogą zbyt długo wędrować, proponujemy łatwiejszą wersję wycieczki (ok. 2-3 godz. marszu).


Podróż na własną rękę wynajętym samochodem
Trasa 1 - wokół gór Dikti
Neapoli - wyżyna Lasithi - Gonies - Potamies - Kasteli - Ano Vianos - Pefkos - Ierapetra

Pierwszy postój jest w Neapoli. Warto popatrzeć, jak budzi się do życia prowincjonalne miasteczko na Krecie. Proponujemy wybrać się na poranny spacer albo usiąść w jednej z licznych kawiarni.
Następnie jadą Państwo do Lasithi. Po drodze będzie okazja zobaczyć płaskowyż Potami, gdzie rosną buki i drzewa owocowe. Do pierwszego szczytu (1100 m) gór Selena, które ograniczają wyżynę od północnego zachodu, prowadzą malownicze serpentyny. Dawniej największą atrakcją na płaskowyżu były wiatraki, za pomocą których pompowano wodę gruntową na pola. Jeszcze przed kilkoma laty skrzydła wielu wiatraków obracały się poruszane letnimi podmuchami wiatru. Zamocowane były na nich trójkątne, białe płachty żaglowe. Jednak w ostatnim czasie liczba czynnych wiatraków zmalała na rzecz coraz powszechniejszego stosowania pomp.
Najładniejszą z wiosek na płaskowyżu jest Tsermiado. Proponujemy przespacerować się po niej. Znajdą tu Państwo wiele uroczych zakątków.
Kolejnym przystankiem jest Psichoro, gdzie po zaparkowaniu samochodu mieszkańcy z pewnością zaproponują Państwu przejażdżkę na osiołku, który zawiezie Państwa na górę. Jest to miła odmiana, ale pieszo pokonają Państwo ten odcinek w niecałe 20 minut. Na górze jednak warto skorzystać z pomocy przewodnika, który oświetli w jaskini drogę wiodącą miejscami po śliskich i mokrych stopniach.
Według mitologii greckiej jaskinia Dikti jest miejscem narodzin Zeusa. Minojczycy oddawali tutaj cześć bogini płodności Rei. Na początku naszej ery jaskinia popadła w zapomnienie i na nowo odkryto ją dopiero na początku XIX wieku.
Opuszczając równinę Lasithi kierują się Państwo na Krasi i Avdou. Obie miejscowości są warte zwiedzenia - jedna ze względu na rosnące tu największe platany na wyspie, druga ze względu na szereg pięknych kościołów bizantyjskich. Jeżeli wybrali Państwo środę na dzień wycieczki, powinni Państwo koniecznie wstąpić do Kastelii, gdzie odbywa się targ. Postój na obiad proponujemy w Ano Vianos lub w Arvis.
Ano Vianos jest rzadko uczęszczaną przez turystów, piękną i starą miejscowością położoną na wzniesieniu. Spacer odkryje przed Państwem wiele malowniczych miejsc. W Ano Vianos lub w Arvis na południowym wybrzeżu wyspy znajdą Państwo tawernę, gdzie będzie można zjeść obiad.
Po południu proponujemy zwiedzenie bardzo ładnej, starej wioski Males lub wizytę w mieście Ierapetra.
Ierapetra jest najbardziej wysuniętym na południe miastem w Europie. Góry Dikti chronią położoną w dolinie Ierapetrę przed chłodniejszymi zimą podmuchami zachodniego wiatru.
W Males - górskiej wiosce - jest wiele magicznych zakątków, uroczych uliczek i domów. Można zobaczyć proste bielone chaty z kamienia z drewnianymi drzwiami i domy ceglane ze zdobionymi wejściami. Tu kończy się trasa wycieczki.
Wskazówka: ze względu na długość trasy radzimy wycieczkę rozpocząć wcześnie rano.

Trasa 2
Heraklion - Agii Deka - Gortys - Fajstos - Agia Triada - Matala - Moni Valsamonero - Moni Vrontisiou

Trasę tę przygotowaliśmy specjalnie z myślą o osobach zainteresowanych znaleziskami archeologicznymi. Na wycieczkę warto zabrać ze sobą szczegółowy przewodnik turystyczny.
Pierwszym przystankiem jest klasztor Paliani, oddalony o 2 km od wioski Venerato. Jego budynki skupione są wokół kościoła. W małych domostwach przylegających do dużej sali ogólnej mieszkają zakonnice. Zarabiają trochę pieniędzy haftując i szydełkując. Rzemiosło to ma długą tradycję, ponieważ również w kościele można oglądać haftowane obrazy. Ikony, przyciemnione oświetlenie i powietrze przesycone aromatem kadzidła tworzą nastrój typowy dla kościoła bizantyjskiego.
Im dalej jadą Państwo na południe, tym krajobraz staje się bardziej górzysty, kamienisty i pozbawiony roślinności. Przejadą Państwo przez żyzną równinę na południu wyspy. Już w czasach starożytnych ta licząca sobie 140 km kw. równina spełniała rolę spichlerza Krety i do dziś pozostała głównym regionem rolniczym wyspy. Dzięki sztucznemu nawadnianiu oraz szklarniom zbiory są tutaj w ostatnich latach wyjątkowo udane.
W miejscowości Agii Deka znajduje się kościół bizantyjski. Nazwa miejscowości oznacza "Dziesięciu Świętych", a kościół poświęcony jest dziesięciu męczennikom, którzy w okresie prześladowania chrześcijan zostali straceni przez Rzymian.
Tuż za Agii Deka leży Gortys. Bazylika św. Tytusa stojąca tuż przy drodze została wybudowana w VI wieku. W X i XV wieku poddawana była pracom renowacyjnym. Wschodnią część bazyliki odrestaurowano na początku XX wieku. Na północ od kościoła znajduje się Odeon - mały teatr (z I wieku n. e.). Za Odeonem zaś - najważniejszy zabytek w Gortys - wykute na kamiennych tablicach "prawa miejskie Gortys", spisane dialektem starodoryckim, w porządku "ordo bustrophedicus" (pierwszy wiersz czyta się od lewej do prawej strony, drugi od prawej do lewej itd.) symbolizujący "orzącego woła".
Mieszkańcy Gortys byli podzieleni na klasy, z których każda miała oddzielne prawo. Za takie samo przewinienie klasy niższe były karane surowiej niż wyższe. Kamienne tablice z regulacjami prawa rodzinnego, dziedziczenia, rozwodów zostały znalezione na początku XX w. w pobliskim strumieniu. Warto zwiedzić wenecki młyn wodny, który działał jeszcze przed kilkoma laty.
Aby obejrzeć miejsca wykopalisk z okresu rzymskiego, trzeba się nieco cofnąć. Po ok. 100 m marszu przez piękny gaj oliwny, docierają Państwo do świątyni Apolla. Idąc dalej prosto, a następnie skręcając w lewo, dostaną się Państwo do większego, ale niestety ogrodzonego terenu wykopalisk, gdzie znajdują się m. in. pozostałości świątyni. Dalej na południe znajdują się: amfiteatr, stadion, termy i nekropola.
Kolejnym punktem wyprawy jest Fajstos. Znajdujący się tu pałac usytuowany był na płycie skalnej, skąd roztaczał się widok na całą równinę. Rozróżnia się dwa pałace. Ok. roku 2000 p. n. e. wybudowano pierwszy, kilkakrotnie niszczony przez trzęsienia ziemi i pożary. W okresie świetności kultury minojskiej wybudowano drugi, większy pałac, który został zniszczony ok. 1450 roku p.n.e. Podczas zwiedzania najlepiej korzystać z przewodnika turystycznego lub poprosić jednego z dozorców o oprowadzenie.
Zaledwie kilka kilometrów dalej położony jest pałac w Agia Triada. Jest on mniejszy od pałacu w Fajstos. Niektórzy naukowcy przyjmują, że Agia Triada była letnią rezydencją władców Fajstos. W przeciwieństwie do innych obiektów, ten nie został wybudowany wokół centralnego dziedzińca, lecz składa się z dwóch skrzydeł stykających się ze sobą pod kątem prostym. Okres świetności obiekt przeżywał prawdopodobnie w latach 1600-1500 p.n.e.
Polecamy zaplanować postój na obiad w nadmorskiej Matali. W miejscowości tej odwiedzanej często przez młodych ludzi znajdą Państwo z pewnością wiele tawern.
W drodze powrotnej proponujemy jechać w kierunku północnym, gdzie na południowym krańcu gór Ida znajdują się dwa klasztory, Valsamonero i Vrondisi, które warto zobaczyć. Uwaga - droga bez nawierzchni asfaltowej.
Kościół w Valsamonero wybudowano w trzech fazach w XIV i XV w. Tutejsze freski należą do najpiękniejszych na Krecie. Nawa północna poświęcona jest Dziewicy Maryi, nawa południowa - Janowi Chrzcicielowi, a kruchta - świętemu Fanouriosowi.
We Vrondisi budowle kreteńskie pochodzące z XVII wieku wykazują silne wpływy architektury weneckiej. Warto zwrócić uwagę na fontannę przedstawiającą Adama i Ewę. Woda wypływa z ust czterech głów symbolizujących cztery rzeki Edenu. W kościele klasztornym Agios Antonios można podziwiać dobrze zachowane freski. Dawniej wisiało tu również pięć ikon słynnego malarza kreteńskiego Damaskinosa. Obecnie można je podziwiać w kościele Agia Ekaterini w Heraklionie.

>>> Informacje o wynajęciu samochodu z oferty TUI Cars
powrót

drukuj stronę wyślij link

  Szukasz informacji o ciekawych wyjazdach, nowościach, promocjach i ofertach "last minute"?
  Wpisz swój adres e-mail. Przyślemy Ci newsletter, a w nim coś naprawdę interesującego.

zapisz    wypisz
 strona 
 główna 
|
 last 
 minute 
|
przeloty
czarterowe
|
 rozkład 
 lotów 
|
rezerwacja
hotelu online
|
 podróże 
 z golfem 
|
polityka
prywatności
|
 regulamin 
 forum 
|
 mapa 
 serwisu 
|
 kontakt 


Biuro Podróży TU I TAMTU I TAM na Facebooku     TU I TAM na Twitterze© KR Public Relations 1998-2015 partner serwisu - FirmenDeutschland.de